| Xz7757 a întrebat:

Bunicii mei detin casa in care locuim(eu, parintii si ei). Acestia vor sa imi dea casa printr-un testament. M-am uitat pe net si am vazut ca toate actele pot fi atacabile, exceptie fiind actul de vanzare-cumparare. Din nefericire, am vorbit cu bunicii si au spus ca nu vor sa faca un asemenea act din simplul motiv ca nu li se pare normal sa imi "vanda" casa, ci sa o primesc dupa moartea lor. - Mentionez ca bunicii au avut 2 copii, mama si fratele ei (decedat), impreuna cu sotia sa(decedata). Acestia au 2 fii, ambii peste 18 ani. -Vreun sfat/parere, exista sansa unui proces cu castig in favoarea nepotilor?

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu cred, dar ideea ar fi sa o lase mostenire parintilor tai si nu tie. Casa vine cu mult teren pe linga? Ati vorbit cu nepotii si au vreo pretentie?

| Zenithf a răspuns:

Ai auzit bine, singura modalitate este actul de vanzare-cumparare. Se poate face asta, cu drept de uzufruct viager, adica va vinde casa, dar au drept sa o foloseasca in continuare pana la moarte, si pentru orice decizie ati lua mai departe legat de casa va trebui sa aveti consintamantul lor.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

SINGURUL act care NU poate fi atacat în Instanţă este Contractul de vânzare-cumpărare AUTENTIC, întocmit la notar!

Acest Contract poate fi FICTIV : nu trebuie să le plăteşti nimic bunicilor, dar în Contractul de v-c. se va preciza că ai achitat o sumă oarecare!

Evident, tu va TREBUI să achiţi taxa notarială pentru întocmirea Contractului şi, eventual, taxele de întăbulare :)

Chiar dacă îţi lasă casa prin Testament, sau prin Contract de Donaţie ( ori în alte forme ), acestea pot fi ATACATE pentru că NU se respectă "rezerva succesorală şi cotitatea disponibilă" - vezi Art. 1086-1099 din Noul cod Civil la linkul :
http://www.dreptonline.ro/......_civil.php

Vezi şi prevederile referitoare la Donaţie la linkul :
http://www.lexplus.ro/donatia-in-noul-cod-civil

Aşa cum spunea şi @Zenithf, cel mai INDICAT este un Contract de vânzare-cumpărare AUTENTIC, cu drept de uzufruct viager pentru bunicii tăi!

Toate cele bune.