| ZoLd a întrebat:

Am si eu o intrebare despre actul de vanzare cumparare casa intre copil si parinti.
Pe proiectul casei valoarea declarata este undeva la 100. 000lei. Cam cat ar fi valoarea minima care va trebui cand parintii o sa imi "vanda" casa?

Răspuns Câştigător
| Kidfromjail a răspuns:

Prețul minim al imobilelor se calculează in functie de zona unde vă aflați plus și alte criterii care sunt stabilite anual de experții in constructii care intocmesc expertizele "notariale" sau "grila notarilor".
Daca tranzactia este intre parinti si copii, o posibilitate mai avantajoasa dpdv al costurilor este contractul de donatie. La contractul de donatie nu ve-ți mai plati impozit catre stat, iar taxele pentru cumparator raman aceleasi ca la contractul de vanzare-cumparare.

| ZoLd explică (pentru Kidfromjail):

Din cate stiu eu contarctul de donatie poate fi spart de frati/surori.
Parintii mei vor sa=mi lase strict numai mie casa, fara ca sa se poata bage fratii mei

| Kidfromjail a răspuns (pentru ZoLd):

Din ce am citit, am crezut ca ești singurul copil la părinți. Este adevărat ca poate fi atacat in instanța de către ceilalți frați/surori.
Cum au zis și ceilalți colegi, răspunsul la întrebarea ta ti-o poate desluși un notar.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti valoarea minima care trebuie trecuta in contract, o poti afla doar de la un notar din judetul de situare a imobilului, acesta are o valoare de evaluare pe localitati si zone.

| alina2k18 a răspuns:

Da, e cum a zis ioandelasal, nu merge sa pui tu un minim gen 3000 lei, e in functie de minimu zonei si notarul este obligat sa faca actele strict pe pretu ala nu mai putinwinking

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Mai bine iti face o donatie, cu calauza de intretinere; costurile sunt cu totul altele (mult diminuate). succes

| ZoLd explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Din cate stiu eu contarctul de donatie poate fi spart de frati/surori.
Parintii mei vor sa=mi lase strict numai mie casa, fara ca sa se poata bage fratii mei.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru ZoLd):

Se pot baga fratii, doar daca nu te achiti de ingrijirea parintilor, iar acestia in deplinatatea facultatilor mintale confirma afirmatiile fratilor tai.