| canazar94 a întrebat:

Salut,cat ma costa de exemplu sa trec un teren pe numele meu, de exemplu vreau sa cumpar un teren de vreo 500mp intravilan si vreau sa stiu cam cat ma costa actele

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Costul actelor (contractul de vanzare-cumparare incheiat la notar si intabularea dreptului de proprietate in CF) este in functie de valoarea terenului, stabilita de parti ori luata din grila notarului public, daca cea stabilita este mai mica decat cea din grila.
Spune valoarea terenului si o sa-ti spun costul.

| canazar94 explică (pentru Ioandelasal):

7-8000De euro

| Ioandelasal a răspuns (pentru canazar94):

La 8000 de euro, care fac astazi cca 35.887 lei, vei plati, la onorariul minim, un onorariu notarial de 788 lei (suma include si TVA de 20%) si 60 lei intabularea dreptului de proprietate in CF, in total 848 lei.
Vanzatorul va plati impozitul pe transmiterea dreptului de proprietate, in suma de 718 lei si extrasul CF pentru autentificare, 40 de lei.
P.S.Nu stiu care sunt preturile terenurilor intravilane in Constanta sau Mangalia dar mi se pare ca pretul indicat este cam mic, mai ales in Constanta.
Notarii au o grila cu valoarea terenurilor si, daca pretul indicat de vanzator si cumparator este mai mic decat cel din grila, va calcula totul la valoarea din grila si costul va fi mai mare.

| canazar94 explică (pentru Ioandelasal):

Ok,multumesc mult!

| raluk27 a răspuns:

Unde e situat terenul?
Si ce inseamna "sa trec"? Inteleg ca vrei sa cumperi.

| canazar94 explică (pentru raluk27):

Vreaus a iau in constanta sau mangaliaca vreau sa l cumpar de la alta persoana si sa l trec pe numele meu sa fac casa pe el