| alexforyou a întrebat:

Vreau sa cumpar 1 ha de teren si doar 15 ari este intravilan, cat m-ar ajunge sa fac titlul de proprietate pe numele meu.meantionez k domnul are act de proprietate pe acel pamant si e unicul proprietar. VA MULTUMESC

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Costul minim total este de 386 lei (sau 436 lei, in functie de impozit), calculat la 5.000 lei si este format din:
-Tarifele la cartea funciara - 40 lei extrasul CF pentru autentificare si 60 lei inscrierea dreptului de proprietate in CF.
-Onorariul notarului public de 150 lei si TVA de 24% la acest onorariu, in total 186 lei.
-Impozitul pe transferul dreptului de proprietate - 100 lei (2% daca vanzatorul detine terenul de mai mult de 3 ani) sau 150 lei (daca detine terenul de mai putin de 3 ani).
Doua precizari:
-Daca partile nu se inteleg altfel atunci vanzatorul plateste extrasul CF pentru autentificare si impozitul iar cumparatorul plateste onorariul si inscrierea in CF.
-Costul este acelasi si pentru suma de 4.500 lei, cam cat ar face transformarea euro in lei. Numai bine!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a putea calcula costul trebuie sa indici valoarea terenului, toate se calculeaza la aceasta valoare si valoarea difera mult in functie de localitate, locul situarii terenului in localitate, daca are langa el utilitatile, raportul dintre cerere si oferta, etc. Spune valoarea si o sa-ti spun costul minim. Numai bine!

| alexforyou explică (pentru Ioandelasal):

1000 e e costul terenului din care participa si el pentru a face actele

| Ioandelasal a răspuns (pentru alexforyou):

Ce sunt 1.000? Lei noi, euro, dolari, etc.

| alexforyou explică (pentru Ioandelasal):

Euro

| Ioandelasal a răspuns (pentru alexforyou):

Costul minim total este de 386 lei (sau 436 lei, in functie de impozit), calculat la 5.000 lei si este format din:
-Tarifele la cartea funciara - 40 lei extrasul CF pentru autentificare si 60 lei inscrierea dreptului de proprietate in CF.
-Onorariul notarului public de 150 lei si TVA de 24% la acest onorariu, in total 186 lei.
-Impozitul pe transferul dreptului de proprietate - 100 lei (2% daca vanzatorul detine terenul de mai mult de 3 ani) sau 150 lei (daca detine terenul de mai putin de 3 ani).
Doua precizari:
-Daca partile nu se inteleg altfel atunci vanzatorul plateste extrasul CF pentru autentificare si impozitul iar cumparatorul plateste onorariul si inscrierea in CF.
-Costul este acelasi si pentru suma de 4.500 lei, cam cat ar face transformarea euro in lei. Numai bine!

| meduzza a răspuns:

Intreaba un notar thinking

| alexforyou explică (pentru meduzza):

Problema e ca nu sunt in tara momentan, si din aceasta cauza as vrea sa stiu din timp costurile

| meduzza a răspuns (pentru alexforyou):

Scuze ca nu te pot ajuta sad