| Andreimacinca1 a întrebat:

Cat timp dureaza sa se stearga o amenda de circulatie daca am depus contestatie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda este anulata dupa ce ai obtinut o hotarare definitiva de anulare a procesului-verbal de contraventie. Este greu de spus cat va dura aceasta, posibil cca 6 luni de la depunerea plangerii contraventionale sau chiar mai mult, mai ales daca se judeca si in calea de atac.

8 răspunsuri:
| Andreimacinca1 explică (pentru Ioandelasal):

Si cel mai scurt timp posibil care ar fi?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreimacinca1):

Cel mai scurt cred ca ar fi de cca 3-4 luni, daca nu se ataca hotararea instantei de fond (prima instanta care judeca).

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu am primit o amenda de 200 RON pentru ca am sunat la 112. Polițistul care a fost trimis la fata locului nu l-a interesat ce se întâmplase si direct m-a amendat. Am contestat amenda la Judecătorie si m-a purtat de 3 (trei) ori, abia a treia oara se încheiase dar fara sa pronunțe sentință, doar cu mențiunea ca o sa primesc acasă rezultatul. Nu l-am mai primit niciodată, macar ca au trecut opt ani de atunci. Jurista din partea Politiei pleda pentru menținerea amenzii. Insa se pare ca am avut câștig de cauza. Dar, chiar daca mi s-a anulat amenda eu tot am cheltuit banii respectivi pe drumuri pana la Judecatorie + 3 zile pierdute.

| sierra1 a răspuns:

Nu se ȘTERGE, te duci in instanță și-ți sustii convingător punctul de vedere și apoi vezi ce zice judecătorul

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cheltuielile facute trebuiau cerute in instanta. Daca judecatorul a hotarat sa ti se achite cheltuielile, acestea trebuiau sa iti vina in timp de o luna. Dar nu se intampla si atunci se poate recurge la executor judecatoresc.
Daca acestea nu au fost cerute in timp de 3 ani - prin plangere sau executare silita, acestea se prescriu, deci nu mai primesti nimic.
Legea spune ca o hotarare judecatoreasca se motiveaza (adica se intocmeste documentul ) in timp de 60 de zile, dar de multe ori nu se intampla.
Tu trebuia ca in timp de un an de zile sa ceri judecatoriei sa-ti trimita (elibereze) un exemplar din sentinta.
Acum totul este tardiv, nu mai poti face nimic.
Daca amenda nu era anulata ea se transforma in debit la sectia financiara a primariei si nu putei face nimic, nici macar plati impozitul, daca nu plateai amenda.
Asa ca acum nu mai ai si nu mai poti face nimic.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu știam ca pot solicita cheltuielile de judecata. Judecătoarea nu m-a întrebat. Nu am luat avocat pentru ca ma costa mai mult decât amenda. La primărie nu s-a trimis nimic. Adevărul este ca am fost amendata fara motiv.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Acum nu mai poti face nimic, deoarece totul este prescris.
Judecatorul nu intreaba niciodata asemenea lucruri. El judeca ceea ce i se cere in cererile depuse de parti. Nu are voie sa se situeze de o parte sau alta.

| Andreimacinca1 explică:

Da, am uitat sa zic ca am mers in instanta laughing Eram curios cam cat dureaza toata chestia