| RazzyFUnik a întrebat:

Salut
Cate luni pot sta sau cum este legislatia pentru a sta in concediu fara plata?
Pot sa stau in concediu fara plata 1 an de exemplu? Care este perioada maxima? As vrea sa plec din tara la niste cursuri pe o durata de 6 luni - 1 an si nu as vrea sa demisionez.
Multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista stabilita o limita maxima pentru concediile fara plata, este la intelegerea partilor, respectiv angajator si salariat.
Codul muncii reglementeaza doar unele concedii fara plata, pentru cateva situatii, inclusiv pentru formare profesionala, citez:
"ART.154.(1) Salariaţii au dreptul să beneficieze, la cerere, de concedii pentru formare profesională.
(2) Concediile pentru formare profesională se pot acorda cu sau fără plată.
ART.155.(1) Concediile fără plată pentru formare profesională se acordă la solicitarea salariatului, pe perioada formării profesionale pe care salariatul o urmează din iniţiativa sa.
(2) Angajatorul poate respinge solicitarea salariatului numai dacă absenţa salariatului ar prejudicia grav desfăşurarea activităţii."

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La intelegerea partilor se poate ori cat. Uite: http://legislatiamuncii.manager.ro/......plata.html

| sergiu1s a răspuns:

Da poti pleca linistit 6 luni merge sigu dar nu stiu daca un an succes intreaba sefu funda