| BogdanM275 a întrebat:

Salut, ce credeți că se va întâmpla cu Marea Britanie după finalizarea Brexit-ului, credeți că UE va fi afectată profund pe termen scurt-mediu de acest eveniment?

Și mai important, cum credeți că îi va afecta pe români ieșirea Marii Britanii din UE?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poate vm merge cu pasaport si viza in GB, sa platim vama la intrare si iesire.

| mgtow a răspuns:

O sa mearga cu viza in GB. Si raman profesionistii nu aia de categorie inutila. Cei care se afla in GB au drepturi si nu vor fi expulzati. UE se sperie ca nu mai are £ de furat de la englezi. In schimb englezii nu isi fac griji. poate va urma Italia sa iasa, si aia se gandeau sa bage divort cu UE

| Violleta2022 a răspuns:

UE nu are de ce sa fie afectata de iesirea Marii Britanii!
Fiecare isi vede de viata si problemele lor.
UK nu mai are portile deschide la neaveniti, munca ilegala si jafuri. Vor sa se autogopodareasca si sa fie mai multa munca pentru ei.

Da, romanii vor fii foarte afectati, ca-s cu miile pe acolo si acum trebuie sa se intoarca in tara, ca nu mai pot muncii la negru.
Raman doar cei care au contracte legale si vize de munca legale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ue nu cred ca va fi afectata asa de mult, insa UK va avea un soc mare cel putin in primul an... Eu sper sa aiba probleme economice mari pentru ingamfarea de care au dat dovada.

| Stilgar a răspuns:

UE nu va fi afectata, in schimb UK va fi devastata. UE era o piata uriasa de desfacere pentru producatorii din UK. Odata cu iesirea din Uniune vor interveni si taxe pe import/export care vot duce la cresteri de preturi, diminuari de productie si implicit inchideri de intreprinderi cat si concedieri. UK si-a decis soarta si vor suporta consecintele.