| staticpampam a întrebat:

Salut! Ce fac in momentul in care mi-am pierdut buletinul? laughing) E nevoie de declaratie la politie sau nu? Site-urile pe care le-am gasit mi-au dat raspunsuri nesigure; ba declarat in 24 de ore, ba in 48, ba deloc, ba ca trebuie dar direct la evidenta persoanelor.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pierderea actului de identitate (BI sau CI) trebuie anuntata in maximum 24 de ore la organul de evidenta a persoanelor de care apartine domiciliul tau sau de la resedinta (flotant).
Doar furtul trebuie anuntat la politie.
In acest sens sunt prevederile OUG nr. 97/2005, privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 23
  (1) Titularii actelor de identitate, precum şi autorităţile publice prevăzute la art. 22 sunt obligaţi să ia măsuri pentru a evita deteriorarea, distrugerea, pierderea sau furtul acestora.
  (2) Furtul actului de identitate trebuie reclamat de către persoanele fizice şi autorităţile publice menţionate în alin. (1) la unitatea de poliţie pe raza căreia s-a produs, în termen de 24 de ore de la constatare, iar pierderea sau distrugerea documentului, la serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor de la locul de domiciliu sau reşedinţă.
  (3) Actele de identitate declarate pierdute, distruse sau furate sunt nule de drept."

| ReddY25 a răspuns:

Da,urgent

| cfrtobias a răspuns:

Scrii in grupuri de obiecte pierdute sau lucruri pierdute in zona unde stai pe Facebook si poate cineva a gasitwinking si iti dau raspuns

| Celestina003 a răspuns:

Eu mi-am pierdut buletinul și doar am mers la primărie cu certificatul si o copie după cel vechi să fac altul, după peste câteva luni 4-5, poliția mi-a găsit buletinul vechi, fără să fac declarație nimic si l-a adus acasă la poartă, practic am 2 buletine...