Întrebare recomandată | EDMviolin a întrebat:

Mi-am pierdut buletinul, am 15 ani. Unde trebuie sa ma duc sa declar? Direct la biroul pentru evidenta persoanelor sau la politie? Si iau amenda daca l-am pierdut?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să mergi la Direcţia de Evidenţă a Populaţiei de care aparţii!

Trebuie să declari pierderea CI la SPCLEP de care aparţi!
Apoi depui actele pentru o nouă C.I. - vezi detalii la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_pierdere.html
Şi, DA, este posibil să primeşti amendă :(

Toate cele bune!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pierderea se anunta la SPCLEP care ti-a eliberat cartea de identitate (buletin de identitate nu se mai emite de peste 20 de ani), conform OUG 97/2005, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.23.(1) Titularii actelor de identitate, precum şi autorităţile publice prevăzute la art. 22 sunt obligaţi să ia măsuri pentru a evita deteriorarea, distrugerea, pierderea sau furtul acestora.
  (2) Furtul actului de identitate trebuie reclamat de către persoanele fizice şi autorităţile publice menţionate în alin. (1) la unitatea de poliţie pe raza căreia s-a produs, în termen de 24 de ore de la constatare, iar pierderea sau distrugerea documentului, la serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor de la locul de domiciliu sau reşedinţă.
  (3) Actele de identitate declarate pierdute, distruse sau furate sunt nule de drept."
Amenda este de la 25 lei la 50 de lei. Fiind minor limitele amenzii se reduc la jumatate, astfel ca poti fi amendat de la 12, 50 lei la 25 lei.

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

La SPCLEP nu iti da nici o amenda, mie nu mi-a dat nici o amenda.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

La SPCLEP

Nu se ia amenda sau poate, la mine ear cu amenda

| Robert1999999 a răspuns:

La Politie, nu ve-i primi amenda happy

| asperger a răspuns:

Buna.si eu am pierdut buletinul, m-am dus la poliotie sa vad daca e acolo(daca a fost dus de un cetatean responsabil) apoi m-am dus la biroul(sau cum s-o numi) de evidenta a populatiei si am facut actele
a si inca ceva important
daca parintii sunt divortati trebuie hotararea de diovrt in original stampilata de judecator sau cine trebuie s-o stampileze si copie dupa hotarare.