Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Frumos spirit de observatie si cunostinte despre simbolul respectiv. In ce priveste cunoasterea legii si tu esti in culpa, nu se poate sustine ca a incalcat vreo lege.
OUG nr.31/2002, care contine reglementari si incrimineaza detinerea unor simboluri se refera la cele fasciste, rasiste si xenofobe, citez:
"ART.4.(1) Rãspândirea sau vânzarea, prin orice mijloace, ori confecţionarea de simboluri fasciste, rasiste sau xenofobe, precum şi deţinerea, în vederea rãspândirii sau vânzãrii, a unor astfel de simboluri se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 5 ani şi interzicerea unor drepturi.
(2) Cu aceeaşi pedeapsa se sancţioneazã şi utilizarea în public a simbolurilor fasciste, rasiste sau xenofobe."
De altfel sunt sigur ca respectivul nu avea habar despre ce este vorba si nici colegii lui care l-au vazut, altfel nu se explica faptul ca a afisat-o in public. In sensul celor sustinute de mine poti vedea cazul Mazare: http://www.mpublic.ro/presa/2011/c_13_05_2011.htm. Numai bine!

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

O lege tampita, care ingradeste fara motiv libertatea individului. Totusi, din umilele mele cunostinte de drept, cel care acuza trebuie sa dovedeasca ca simbolul respectiv are un caracter fascist, rasist sau xenofob, ceea ce intr-un sistem de drept nu pare a fi un lucru usor. Ba chiar nu cred ca legiuitorul a intentionat sa interzica purtarea unui medalion atunci cand a formulat "utilizarea in public a simbolurilor", ci mai degraba afisarea lor ostentativa, de exemplu la un mars sau la o demonstratie.
Oricum, dupa "gusturile" mele, astfel de reglementari legale sunt ingradiri ale libertatii omului, care nu pot decat sa ma dezguste.

regis
| regis a răspuns:

O sa-ti raspund in pilde, cu copy/paste big grin.
Fiul unui cioban nu stia cum sa-i spuna tatalui sau ca e gay. Insa, dupa cateva pahare de horinca, isi ia inima in dinti si-i spune:
- Tata, eu sunt gay!
Dupa cateva secunde de cugetare, ciobanul il intreaba:
- Fiule, costum Armani ai?
- Nu, raspunde fiul.
- Cu parfum Boss te dai?
- Nu, raspunde fiul.
- Masina Porsche conduci?
- Nu, tata, stii bine!
- Atunci nu esti gay, ma p**a, esti un poponar de rand!

regis
| regis a răspuns:

Scuze pentru postarea anterioara, a ajuns din greseala aici, iar acum e prea tarziu sa il mai editez. Raspunsul era la o cu totul alta intrebare, fara legatura cu asta, intrebare pe care culmea, acum nu o mai gasesc... Era ceva de genul: "exista vreo diferenta intre homosexual si gay?".
MEA CULPA.

| robyturcescu a răspuns:

Http://www.trilulilu.ro/Rabirt/c3479b39cba2d6 dati-mi si mie un vot ms:X:X:X:X