| AndreiMM0002 a întrebat:

Salut.Ce părere aveți de ieșirea marii Britanii din UE (Brexit)? După ieșirea cu succes a Marii Britanii din UE, credeți ca ar fi posibil ca mai multe țari sa fie interesate sa urmeze aceeași cale, de exemplu Italia (care a cochetat cu ideea dea Exit din UE)? Cum va afecta acest eveniment Romania și pe romanii care sunt plecați la munca în UK vor trebui sa se întoarcă înapoi acasă?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iesire cu succes? Nu este absolut nici cel mai mic indiciu ca iesirea va fi cu succes. Romanii care sunt legal acolo vor ramane in continuare

| mgtow a răspuns:

Romanii vor locui in continuare in uk dupa brexit nu vor fi afectati deloc. Cei care vin in uk dupa brexit vor fi afectati pentru ca va fi greu cu actele pentru a munci si se vor limita locurile de munca da voie la medici, soferi de tir, ingineri unde au nevoie de muncitori in rest nu vor lasa sa stea de pomana aici. Daca Anglia iese din ue in europa va urma o criza economica pentru ca depinde mult UE de uk. Si da Italia are de gand sa faca un itexit pentru ca o duce prost cu economia, pe o parte e bine pentru ca ue nu a facut mare lucru pentru nimeni doar a stiut sa fure bani de la tariile membre prin taxe si impozite iar noi am avut noroc de libera circulatie.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu se stie cat de succes va fi iesirea MB din UE, multi spun ca o sa aiba probleme destul de mari. De altfel s-ar putea ca MB sa aiba surprize, Scotia, Tara Galilor si Irlanda de Nord s-ar putea sa iasa din MB, sunt discutii in acest sens.
Si nu cred ca vor fi si altii care sa-i urmeze, mai ales daca iesirea va fi cu probleme ce vor afecta traiul cetatenilor MB.

| RAY a răspuns:

Tin sa felicit pentru ceea ce au facut si desigur as fi fericit daca ar urma si alte tarii,fiecare in tara lui,migratia face multe rau tuturor,vine imigrantul iti fura locul de munca,tu ca imigrant muncesti pentru un salar de nimic,asta duce la saracie si pentru naitivi si pentru imigranti, numai vorbesc de violenta, crime, violuri, atacuri teroriste venite din parte imigrantilor, plus ca asta nu e o solutie pentru nici o tara, Siria nu se va schimba in bine ca au plecat un milion in Germania nici Romania

| mgtow a răspuns (pentru Ioandelasal):

Inainte nu era in ue si o ducea mai bine Anglia, nu ar avea dc sa o duca mai rau. Englezii au contribuit multi bani in UE si nu reusesc sa faca fata la intretinerea sistemului medical, pensii. Au bani britanicii, iar aia de la bruxelles stau cu chilotii tremurand pe ei pentru ca nu mai pot ciordi lire sterline si tot baga strambe ca va fi o tara saraca Anglia. 2 la rand imigratia ilegala e o problema pentru ei si UE forteaza nota sa vina si mai multi. Vor sa puna restrictie la imigranti ceea ce e un lucru bun si sa isi revina asa cum a fost inainte UK

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru mgtow):

Tu ai o parere, eu am alta, timpul va arata cine a avut parerea mai buna.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru mgtow):

E total ilogic si fara sens sa compari economia UK de acum 50 ani cand nu era in UE cu economia de azi. Ai idee cat s au schimbat de atunci. Ce inseamna progresul in turism, infrastructura, comert, liber schimb in 50 ani. Numai la comertul online sa te gandesti si la transporturi si e absolut irelevanta comoaratia ta cu anii 70.

Daca nu stiai UK nu e in Schengen, daca nu pot controla imigratia acum de ce o vor face dupa iesirea din UE?

| mgtow a răspuns (pentru suntserios):

Stiam ca nu e in schenghen - ei vor sa nu mai primeasca imigranti doar in numar limitat, ue ii obliga sa-i primeasca acum ce va fi in continuare vom vedea, cu UE ai vazut daca o tara intra in criza economica toate tariile din UE ajung in criza si inca ceva de ce Romania nu o duce bine fiind membra UE? Pt ca aia se foloseste de ea deci nu e mare lucru sa fii membru UE doar libera circulatie e un avantaj pentru romani sa emigreze. UE trebuia sa stabileasca drepturi egale pentru toti salarii bune conditii de trai decente si nu a facut deloc asa ceva.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru mgtow):

Romania nu o duce bine in UE? Pai fara UE eram o epava acum, ca Republica Moldova

| Nimeni10 a răspuns (pentru mgtow):

Pai eu as vrea sa plec in uk prin Ianuarie, zici sa imi iau adio de la uk?

| mgtow a răspuns (pentru Nimeni10):

Daca iese din ue da poti sa iti iei ramas bun

| Nimeni10 a răspuns (pentru mgtow):

In uk mai aveam o speranța, in țara nu ma văd capabil

| mgtow a răspuns (pentru Nimeni10):

Ramane de vazut ce acord fac cu imigrantii dupa ce ies din zona euro