| Kryeno a întrebat:

Ce părere aveți despre numirea Vioricăi Dăncilă în funcția de prim-ministru al României? Klaus Iohannis a procedat corect acceptând această propunere, "acordând încă o șansă PSD-ului", sau trebuia ca, măcar de "ochii lumii", să încerce o negociere mai dură? Credeți că președintele a luat o astfel de decizie în speranța că va fi picătura care va umple paharul (PSD-ul se va compromite)?
Mă interesează să aflu părerile voastre personale despre situația politică actuală, indiferent de vârstă sau convigeri politice.

22 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Mai bine ramanea Mihai Tudose.E penibil ca PSD sa isi demita proprii premieri pusi tot de ei. Oricum au ales o incompetenta de Teleorman din gasca mafiota lui Dragnea in functia de premier, care nu stie bine nici engleza, nici ce tari are Uniunea Europeana si nici nu are nicio experienta in ale guvernarii.O sa esueze sigur. Oricum nimeni nu mai are incredere in PSD.

| relian a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Stai tu linistit,RO nu este condusa pe incredere,oamenii nu aleg pe cineva ca au incredere, oamenii aleg ca le da careva o tuica, sau o farfurie de sarmale laughing asa se aleg oamenii in RO, deci nu conteaza pentru romani cine este persoana, ori daca este de incredere, care da ceva dam si noi cu stamplia laughing ce dracu frate nici acum nu realizati cum sta traba

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Gresit si aici. In RO oamenii NU au pe cine alege.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia am spus si eu, nau pe cine alege, nu-i nimeni cu co..ie acolo, ca urmare oamenii aleg pe ala care da ceva pe moment laughing iar daca ar avea pe cineva corect stai tu linistit ca nu lar alege laughing te asigur de asta.Este vorba de mentalitatea romanului, de mentalitatea poporului.Ca mai sunt si romani ok normal dar aia is pe ici pe colo minoritari nau putere sa faca nimic.

| TheTrooper1 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

"E penibil ca PSD sa isi demita proprii premieri pusi tot de ei"

Așa îți dai seama cât de inteligenți sunt dacă nici măcar nu își pot îndeplini planurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca incerca o negociere mai dura risca sa fie suspendat, nu a avut de ales. Cum adica '' a luat o astfel de decizie în speranța că va fi picătura care va umple paharul (PSD-ul se va compromite)?''?

| Kryeno explică (pentru anonim_4396):

Adică a acceptat această propunere pentru că dl. Iohannis știe că propunerea Vioricăi în funcția de premier nu e decât un alt eșec al PSD-ului. Oamenii încep să realizeze că PSD-ul face promisiuni de care nu se ține și, în plus, se face singur de rahat numind o persoană care nu are treabă cu această funcție, ceea ce poate fi hotărâtor la următoarele alegeri.

| alex495 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, are dreptate, daca era suspendat gaseau ei o metoda sa si puna un om de al lor lingau si era mai rau. Si legat de fraza care contine,, PSD ul se va compromite" nici eu nu inteleg ce vrei sa spui

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kryeno):

Cat timp PSD are 220-221 de parlamentari iar 233 inseamna majoritate, poate schimba si 1 guvern pe luna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex495):

Nu gaseau o metoda sa puna un lingau, conform Constitutiei, presedintele Senatului preia interimatul, adica Tariceanu.

| alex495 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care e mana in mana cu Dragnea ca amandoi au dosare deci intra si el in categorie

| Kryeno explică (pentru alex495):

Adică se va face de râs...

| alex495 a răspuns (pentru Kryeno):

Era evident ca o sa se intample asta, pe guvernarile PSD sau privatizat cele mai multe companii, cele mai tampite legi au fost promovate si tot asa.

| francut a răspuns:

PSD-ul e dea compromis. A avut de multe ori "inca o sansa". Si PSD-ul stie ca romanii sunt deja epuizati de tot felul de probleme, blazati si spun: "asta e, nu avem ce face". Nu le mai pasa de nimic. De cateva zile tot vad cum creste pretul combustibilului, "explodand". Azi am vazut cele mai ieftine oua la peste 1 leu. Paharul deja s-a revarsat. Si totusi, romanii nu ies in strada. Apropo, am gasit asta pe Facebook: https://www.facebook.com/....../photo.php
Crezi ca are dreptate?

| Kryeno explică (pentru francut):

Din câte știu de la o cunoștință, au fost anunțate "mari proteste" care vor avea loc pe data de 20.01... acum să vedem și ce o să se rezolve odată cu materializarea lui.

| francut a răspuns (pentru Kryeno):

Multe proteste s-au facut fara nici o finalizare. Vreo doua sunt acum in curs. Degeaba. Uite, in Sibiu ies zilnic in strada. Crezi ca le pasa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kryeno):

Stiu eu, stiu eu! NIMIC

| Kryeno explică (pentru anonim_4396):

Evident, păcat că tot noi (la nivel de țară) suportăm consecințele. Ar trebui să întrebăm toți pensionarii dacă a meritat să le acorde ăstora un vot pentru 1Kg de făină și 1L de ulei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kryeno):

Am explicat manipularea stupida legata de pensionari aici: https://www.tpu.ro/go-to-answer/16146121

| veryhonest a răspuns:

Anarhie, dragul meu, aceasta este parerea mea.

| TheTrooper1 a răspuns:

E posibil ca Iohannis să se fi gândit că dacă este suspendat și ajunge la conducere cineva de la PSD, ar putea fi mai rău. Dar cu toate acestea, eu tot cred că a procedat greșit. Nu mi se pare normal, evident. Dar asta e... voi ieşi sâmbătă în stradă.

| iHateLuckyPersons a răspuns:

Tot ei ies in castig, oricine ar fi prim ministru, presesdinte etc