| Vectra1 a întrebat:

Ce parere aveti, mai are vreo sansa tara asta? Se mai pot dobori acesti infractori (prin vot este foarte posibil sa nu deoarece se pregatesc sa le fraudeze), daca da, cum?

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sansa tarii va fi daca se infiinteaza FBI-ul UE.

| minrest a răspuns:

Nu ai cum sa fraudezi votul in orase, ai membri in comisia electorala de la fiecare sectie de la toate partidele. Totul e sa mergem la vot, inca de la euro parlamentare. Apoi la prezidentiale, nu are rost sa facem nazuri, sa mergem cu neamtul toti, chiar daca suntem cu USR sau cu Ciolos. Daca nu le tinea neamtul piept, acum chiar ca ar fi fost tarziu sa facem ceva. Si la anul, la parlamentare, daca voteaza fiecare cu cine tine, fie PNL, USR sau PLUS, problema e rezolvata, dupa alegeri se vor coaliza.

| minrest a răspuns (pentru minrest):

Bine, asta nu inseamna ca nu vom iesi si in strada, la nevoie; votul insa este esential. De-abia astept sa-mi exercit dreptul, votand coalitia USR PLUS la europarlamentale, si apoi neamtul presedinte.

| Plato a răspuns:

Nu pot ei sa fure cat putem noi sa votam.

| romeo78 a răspuns:

Probabil ești un tânăr necopt, care stai pe internet cel mai mult, nu ai văzut documentare, inclusiv pe posturi străine.
Ceea ce numești "infractori", cunoști de fapt realitatea? Cunoști realitatea despre cei care din "opoziție" strigă împotriva coaliției de la guvernare? Cunoști adevărul despre averea celor din opoziție? Cunoști adevărul despre partidul din care se trag mulți dintre cei din opoziție care strigă împotriva celor de la conducere, erau în urmă cu ceva timp în aceeași barcă.
Nu mai aruncați cu vorbe, dacă nu ați citit istoria României din ultimii 30 de ani!
Nu există nimeni curat, necorupt, nimeni!
Nu a existat o luptă anticorupție adevărată! Căci, dacă exista, ar fi fost mai mulți oameni închiși și averile confiscate! Ori din câte se vede nimeni nu a fost executat financiar, au rămas cu averile întregi, chiar unii au câștigat bani prin Curtea drepturilor omului.
Să fim serioși!

| sadrian46 a răspuns (pentru romeo78):

Adevărul nu este un fapt, este un proces.
În aflarea adevărului, atitdinile personale au o foarte mare importanță, peste tot, când cineva caută adevărul.
Din start atitudinile dtale sunt înclinate într-o parte. Nu spun prin asta că dta greșești, vai de mine!
Dar dacă culegi informațiile pe care îți formezi decizia, după care ei o decizie de condamnare a cuiva, din mass media, ai o șansă mare să greșești.
Știi de ce?
Media nu îți prezintă realitatea.
Media este o oglindă deformată a realității.
Și cineva are interesul ca ea să fie așa.
Ea are interesul să îți formeze atitudinile și reacțiile, ei sunt cei ce dau banii pentru publicitate.
Îți aminntești poate dacă erai atunci conștient, după revoluție, cât de rău și criminal era prezentat regimul comunist anterior?
Să analizezi anuare statistice ale României să vezi cum duduia motorul economiei românești atunci și compară-l cu cel de acum.
Unde sunt cei 60000 de morți de la Timișoara, unde sunt teroriștii? Nu din presă ai aflat de ei?
Dacă vrei să fii serios, și asta îți doresc și eu, să te gândești și așa.
Când toți cei care conduc această țară media îi prezintă ca nemernici, corupți, hoți, exploatatori, aserviți intereselor străine, oare nu este cineva din umbră care dorește ca această țară să devină neguvernabilă, și se bazează pe tine că vei ieși în stradă revoltat ca să schimbi un guvern cu altul iar ei prin culise să o stoarcă de miliarde?
Să te gândești și la această posibilitate, dacă vrei să fii serios.

| romeo78 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu mai înțeles în privința posturilor TV. Nu m-am referit la cele din România. M-am referit la documentare despre corupție, corupți, prezentate de posturi străine, despre marile corupții, prin care ceea ce se spune în România despre corupție, am vedea că noi suntem copii!
Văd multe opțiuni aici pentru USR, pentru Cioloș, felicitări! Dar, nu uitați, că la anul sunt 2 runde de alegeri în care bazinul electoral tradițional va schimba soarta României!
Pentru că să nu se uite, deocamdată cei care vor să vină la conducere după PSD, nu au un guvern, nu au un plan de guvernare! Iar, PSD, din păcate, prin măsurile luate, mulțumește bazinul electoral tradițional!
Iar, istoria României ultimilor 30 de ani, a arătat că de la FSN, până la actualul PSD, ei au fost vocea întâi în Parlament, indiferent dacă erau în opoziție sau la guvernare! Ei niciodată nu au coborât sub 30-35%. UDMR la fel. Restul partidelor politice fie au ieșit din parlament, fie când aveau 30%, fie tremurau de frică dacă intră în parlament.
În România, încă nu s-a născut liderul locomotivă, care poate urni masele la vot și a crea o nouă forță lider în parlament, în locul partidului PSD!
A fost un singur lider locomotivă după revoluție, Vadim Tudor, dar după el nu a mai fost nimeni!
Deci, este mult prea mult zgomot pentru ceva pierdut de mult timp!
Nu se va schimba ceva, nu în viitorul apropiat!

| sadrian46 a răspuns (pentru romeo78):

Nu m-am referit la cele din România. M-am referit la documentare despre corupție, corupți, prezentate de posturi străine, despre marile corupții, prin care ceea ce se spune în România despre corupție, am vedea că noi suntem copii!
=====
Nu fi copil monșer, crezi că media din străinătate nu are aceleași scopuri, să ne denigreze?
=====
A fost un singur lider locomotivă după revoluție, Vadim Tudor, dar după el nu a mai fost nimeni!
=====
Dacă acela a fost lider locomotivă...
Eu știu că a fost figurant de operetă în bal mascatul de la București, dar mă rog, fiecare cu sursele lui de informații.
=====
Ba se va schimba, că Marele Licurici, are nevoie de noi aici.
Dragnea a aranjat deja blatul cu Claus la prezidențiale, eu la parlament tu la Cotroceni, dar o să ne facem că ne batem în declarații, că dă bine la jurnalul de seară de la TV.
Așa că ai și dta dreptate, se va schimba, dar va rămâne tot la fel, prin părțile esențiale.

| debarasator63 a răspuns (pentru sadrian46):

De unde ai scos tu 60000 de morti la Timisoara?

| sadrian46 a răspuns (pentru debarasator63):

Caută pe ziarele din decembrie 1989 după revoluție.
Nu i-am scos eu, i-a vehiculat Europa Liberă citând o sursă din Iugoslavia ca să scoată lumea în stradă.

| debarasator63 a răspuns (pentru sadrian46):

Lasa-ma cu prostiile, gandeste tu, logic, cu capul tau nu te lua dupa mincinosi. Iar ca sa verifici te uiti in statistici si in datele de stare civila capitolul "morti".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce am observat eu:
- s-au dat atât de multe fake news-uri și alarme false încât acum, când chiar s-a dat un oug foarte prost, nu mai e nimeni interesat))

| DanyDav a răspuns:

Nu cred ca mai exista sanse, asta vad si aud deja si de la parintii mei care deja sunt cu un picior afara, ne pregatim sa ne mutam din tara asta, si=au pierdut sperantele. Mie personal cred ca imi va fi greu, va trebui sa imi las departe prietenii, colegii.

| Gabriel2424 a răspuns:

Noi suntem atat de mici in tara asta, tara asta este controlata de alte puteri ale lumii, din Romania se adapa toti, Rusia ne ia resursele naturale, Austria ne ia padurile, noi ne vindem tara, spre exemplu jud. Teleorman e vandut in proportie de 70% la straini, noi nu suntem in stare sa ne bucuram de ceea ce avem, pentru ca e o tara bogata, fiecare este pentru buzunarul lui, in rest nimic.

| LadyDot a răspuns:

Legat de fraudarea voturilor, pentru o schimbare am putea face mai mult decat sa mergem la vot. Am putea sa ne implicam in procesul de votare prin simpla inscriere ca expert electoral si participarea activa la vot. In acest fel, sectia de votare din care vei face parte va putea avea un vot corect(asta cu conditia sa rezisti presiunilor din jur si sa fii foarte sigur de ceea ce poti face si ce nu).
O alta modalitate de "doborare", in afara votului corect si a exprimarii opiniei generale a cetatenilor, nu doar a celor pusi sa mearga sa voteze si sa influenteze pe altii, ar fi schimbarea mentalitatii, cunosterea drepturilor si solicitarea lor cu fiecare ocazie. Am avea o sansa ca si tara daca am iesi din ignoranta si mediocritate, daca nu ne-am mai vedea divizati si am intelege ca rau pentru un cetatean inseamna rau pentru tara.
Am putea dobora acesti infractori daca nu ne-am pierde speranta si daca am actiona corect, hotarat si unitar; daca am actiona fiecare din noi fara sa lasam asta in sarcina altora; daca nu ne-am lasa indoctrinati si am gandi cu creierul nostru; daca ne-ar pasa de umanitate nu doar de buzunarul si de bunurile noastre; daca nu ne-am bucura ca moare capra vecinului; daca am dori sa evoluam si in loc sa ne gandim cum sa ramanem la nivelul actual si sa ne plangem, am dori sa ne dezvoltam pe toate planurile pentru a putea imbunatati atat viata noastra, cat si a celorlalti.
In concluzie, parerea mea e ca tara se poate schimba cand ne vom schimba noi ca indivizi. Tara este oglinda noastra, cei care o conduc au fost alesi de noi(neprezentarea la vot e tot o alegere), iar schimbarea o putem face tot noi responsabilizandu-ne si alegand calea cea mai buna pentru noi nu cea impusa de acea parte a societatii care doreste sa ramana pe loc.