| McCrush a întrebat:

Ce sanctiuni pot primi daca circul cu o masina care are asigurarea expirata?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

În cazul în care un autovehicul este depistat circulând în trafic fără a deține o poliță RCA valabilă, proprietarul va fi sancționat cu o amendă cuprinsă între 1000 si 2000 de lei, dar și cu reținerea certificatului de înmatriculare al mașinii, precum și a plăcuțelor cu numerele de înmatriculare. La reținerea certificatului, polițistul rutier eliberează conducătorului de vehicul o dovadă înlocuitoare fără drept de circulație.
Amenda menționată anterior este prevazută la art. 64 din Legea nr. 136/1995 privind asigurările și reasigurările din România, în timp ce sancțiunile complementare (reținerea certificatului de înmatriculare și a plăcuțelor) sunt stabilite de Codul Rutier, la art. 112, litera s, precum și la art. 112, alin.3.
Dacă deținătorul vehiculului nu face dovada asigurării acestuia, după 30 de zile de la data aplicării măsurii prevăzute anterior, poliția rutieră dispune radierea din evidență a vehiculului, cf. art. 76, alin. 3 din Codul Rutier.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.136/1995, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.64. Încălcarea de către persoanele fizice sau juridice a obligaţiei de asigurare prevăzute la art. 48 şi 56 constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda de la 10.000.000 lei la 20.000.000 lei şi cu reţinerea certificatului de înmatriculare/înregistrare a vehiculului, până la prezentarea documentului privind încheierea asigurării."
Este vorba de lei vechi, in lei noi amenda este de la 1.000 lei la 2.000 lei.

| TrăieşteClipa a răspuns:

In caz de accident din vina ta, va trebui sa platesti tot, adica s-ar putea sa muncesti toata viata ca sa platesti daunele.

| Eastwood a răspuns:

Poate scapi cu un avertisment sau niste puncte in minus, cred.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Amenda +1k lei.

| Blecky a răspuns:

Doar o amendă cuprinsă între 1000 şi 2000 lei-Funda?