| jyymyy a întrebat:

Buna ieri seara am fost oprit de poliție fara itp si rca si mi au reținut permisu auto fara drept de circulatie dar nu numaru de înmatriculare sau masina si mi au oprit asigurarea expirată ce risc? Sau mai bine zis cât rămân pieton mentionez ca masina avea numere straine si nu am vrut sa circul cu falsuri eram in drum spre rar dar din pacate nu am avut posibilitatea de a plăti o platforma rog pe cei in cunostinta de cauza sa imi raspunda va multumesc anticipat

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.102.(1)Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
1.conducerea pe drumurile publice a unui vehicul care nu corespunde din punct de vedere tehnic sau al carui termen de valabilitate a inspectiei tehnice periodice a expirat;"
Amenda este de la 9 la 20 puncte-amendă, in prezent de la 877, 50 lei la 1950 lei.
Conform L.36/1995, citez:
"ART. 64. Încălcarea de către persoanele fizice sau juridice a obligaţiei de asigurare prevăzute la art. 48 şi 56 constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda de la 10.000.000 lei la 20.000.000 lei şi cu reţinerea certificatului de înmatriculare/înregistrare a vehiculului, până la prezentarea documentului privind încheierea asigurării."
Mentiune: In prezent amenda este de la 1.000 lei la 2.000 lei.
In mod normal trebuiau sa-ti retina certificatul de inmatriculare, pentru ambele contraventii.
Ma gandesc ca nu ai respectat obligatia de inmatriculare in Romania si s-ar putea sa fii cercetat pentru savarsirea infractiunii de circulatie cu un autovehicul neinmatriculat, conform art.334 Cod penal si atunci se explica retinerea permisului de conducere.