| Drew_Catalin_1995 a întrebat:

Ce se intampla daca un adult(30 de ani) loveste un baiat de 18 ani. Dau fundita.

Răspuns Câştigător
| Plato a răspuns:

Practic un adult loveste un alt adult. Depinde de circumstante, astea se vor stabili in instanta si se va lua o decizie. Conteaza daca a fost autoaparare sau intentia de a apara pe altcineva, intensitatea (contra)atacului comparata cu faptele victimei, se iau in considerare si detalii de genul: daca te ataca cineva de 50kg si 1.60, tu avand 120kg si 1.90, se presupune ca nu e nevoie sa-i scoti toti dintii din gura pentru a te apara.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca victima depune plangere penala adultul va fi cercetat penal si apoi poate fi trimis in judecata pentru infractiunea de lovire sau alte violente, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."