| genokillers121 a întrebat:

Salut, ce se poate întâmpla dacă iubita mea pleacă de acasă fără știrea părinților? Are 18 ani dar inca nu are buletinul de 18 ani făcut plus actele ei sunt ascunse de părinți și nu vor să i le dea sau sa îi facă buletinul Ne-am hotărât să vină la mine chiar dacă încă nu are buletinul si fara știrea părinților.

Răspuns Câştigător
| Krax256 a răspuns:

Nu exisa buletin de 18 ani. Se face de la 14 si are termen 10 ani. Fiind majora se poate duce la starea civila si sa ceara alt certificat de nastere declarand ca cel vechi a fost pierdut, acolo se legitimeaza cu CI actuala care dovedeste ca a implinit 18 ani. Astfel parintii pot sa ascunda ce acte vor ei ca nu rezolva nimic.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nasol sa fii fara acte. Nu poti face nimic

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

La politie se rezolva usor

| genokillers121 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Avem doar poze după certificatul de naștere și după buletin, putem rezolva la politie?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru genokillers121):

Sigur se poate; iar parintii pot fi amendati pentru atitudinea lor, pentru ca nu iti dau actele si ca te pun in imposibilitatea de a schimba buletinul.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Nu vor sa-i dea actele sa-si faca buletin si etc sau nu vor sa-i dea actele fiindca stiu ca ar dori să fuga de acasă?

| Kogaion a răspuns:

Si de ce nu vor sa ii faca buletinul? E ilegal sa stai cu buletinul expirat.

| BlueDark a răspuns:

Va puteti duce la politie.Acest comportament al parintilor nu e normal!

| mihaihai a răspuns:

Sa-si rezolve problema cu actele si apoi poate pleca

| EMadalina94 a răspuns:

Trebue să cadă la o inţelegere cu parinţi, dar dacă totuși nu se poate puteţi rezolva la poliţie pentru acte. Poate să mearga la primaria de care aparţine sa solitice eliberarea unui certificat de naștere si cu certificatul si o declaraţie de loare in spaţiu poate face buletin. Bafta!✌