| dakrismak a întrebat:

daca o masina dacia 4x4 papuc an fabricatie 1999 capacitate 1600cmc benzina este inmatriculata, noul proprietar trebuie sa plateasca taxa de mediu? multumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca s-a platit taxa de prima inmatriculare/de poluare in perioada 2007-2011 si nu a fost recuperata ori timbrul de mediu atunci nu va mai trebui sa plateasca timbrul de mediu la o noua inmatriculare.
Daca nu s-au platit vreuna dintre aceste taxe ori cele din perioada 2007-2011 au fost recuperate atunci va trebui sa plateasca timbrul de mediu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca masina nu are taxa platita atunci o va plati daca vrea sa o treca pe numele lui

| IonutzMariusz a răspuns:

Va plăti taxa doar dacă vrea ca mașina să fie pe numele dânsului. Adică în actul mașini în loc de X (cel care a înmatriculat prima oară mașina) să fie Y.
Se poate face vânzare cumpărare și Y să o treacă la impozit. și circulă cu mașina pe numele lui X, nu e o problemă, se practică la vânzătorii de mașini SH.