| CristiCbc a întrebat:

Cum e cu legea asta noua.De la 20 mai ai la dispozitie 3 luni sa "treci" masina pe numele tau sau trebuie pana pe data de 20 mai? Ca eu am programarea la politie prin iulie.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul de 90 de zile curge de la cumpararea masinii dar se va aplica doar pentru masinile cumparate dupa aceasta data. Pentru cele cumparate inainte de 20 mai, data intrarii in vigoare a prevederilor legale, acest termen se va socoti de la 20 mai, avand in vedere ca legea nu retroactiveaza.
Fata de acestea, daca faci inmatricularea in iulie, indiferent in ce zi a lunii, te vei incadra in acest termen, avand in vedere ca de la 20 mai si pana la sfarsitul lunii iulie sunt doar 72 de zile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat ai programarea nu cred ca sunt probleme, ca nu e din vina ta. Totusi nu sunt 3 luni pana in iulie