| TbW a întrebat:

Salut. Dacă am certificatul la politie pentru preschimbare pot circula cu mașina? Numerele sunt păstrate iar asigurarea este pe numele meu! Certificatul este gata, mâine îl ridic dar am nevoie urgentă de mașină în noaptea aceasta. pot circula cu ea?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti circula dar risti sa fii amendat pentru ca, la un eventual control, nu vei putea prezenta certificatul de inmatriculare.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, fara a avea acte legale si valabile la tine.
Dar poti lua un taxi, daca ai o urgenta sa ajungi la spital in noaptea asta, ca restul se pot amana, pana maine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Amendă pentru lipsa acte. Noi ti au dat dovadă?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai primit dovada inlocuitoare dupa ce ai depus actele, poti circula.
Daca nu ai primit dovada, risti cel putin amenda pentru neprezentarea documentelor. Se poate sa "ai noroc" sa fie introdusa in sistem ca radiata de pe fostul proprietar si sa nu fie inca introduse datele tale, caz de dosar penal pentru punerea in circulatie a unui autoturism neinmatriculat. Dar slabe sanse.
La mine in judet, procesarea transcrierilor se face imediat dupa depunerea lor, in prima parte a zilei.
Ai primit inapoi cartea de identitate, cu datele tale la rubrica de proprietari?