| cristi278 a întrebat:

Salut, daca am fost anchetat de Politie de-a lungul mai multor ani si ei descopera ceva in neregula, este posibil sa fiu arestat? Sincer, mi-e frica deoarece eu nu am mai avut de a face cu asa ceva. Orice sfat e binevenit.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Anchetarea inseamna cercetare. Daca te gasesc vinovat, atunci te pot retine (dar poti fi judecat si in libertate).
Te aresteaza doar daca esti periculos sau exista pericolul sa fugi din fata anchetatorilor.
Daca esti gasit vinovat, te pot conduce si pasnic, poftindu-te cu ei. big grin

Daca esti gasit ca suspect, cazul se preda justitiei pentru a decide daca esti vinovat.
La final cand hotararea justitiei va fi definitiva si ai primit condamnare, atunci ai problema.
Pana atunci esti considerat nevinovat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Te arestează dacă există suspiciunea rezonabilă că ești vinovat, la propunerea unui procuror, vinovat te găsește judecătorul.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Te aresteaza si daca te prinde politia, ca esti agresiv sau te gaseste in flagrant (de exemplu la un flagrant), chiar daca nu este prezent un procuror. In alte cazuri, procurorul te poate arestea.
Poti fi retinut 24 ore, dupa care judecatorul poate prelungi starea de arest preventiv sau alte forme.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Evident, dar vorbeam de întrebarea în cauză.
Arestul e doar preventiv.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, arestul poate fi si la domiciliu, dar si de securitate marita etc., dupa caz.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Arestul la domiciliu este tot o măsură preventivă. Și al doilea exemplu pe care l-ai dat poate fi tot în cadrul unei măsuri preventive.
Nu există în CPP termenul 'arest definitiv'.

| sierra1 a răspuns:

Adică ai vreun păcat pe suflet (ce frizează penalul)?

| doctorandus a răspuns:

De unde sa stiu eu? Depinde de ce-ai facut, depinde de ce pot ei dovedi ca ai facut, depinde daca-ti da cu suspendare, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Logic ca odata anchetat de Politie ai intrat in evidenta lor. Daca ei vad ca esti cuminte, te lasa in pace. In schimb daca continui sa incalci legea, te aresteaza si te baga la carcera. Ti-am zis " numai daca incalci legea".