| Wheezer a întrebat:

Salut daca am o mica afacere nu firma fara acte, de exemplu practic niste lupte si lumea plateste un bilet ca sa intre la spectacol asta inseamna profit ...intrebarea mea vine fiscul are ce sa-mi faca daca e propria mea sala sau inchiriata ...are cum sa-mi puna impozit pe profit daca nu am firma in acte/

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca faci asta fara a avea o forma juridica oarecare, respectiv o societate dintre cele prevazute nin L.nr.31/1990 ori PFA, intreprindere individuala ori familiala, prevazute in OUG n4.44/2008, ar insemna sa comiti doua fapte ilegale, respectiv desfasurarea unei activitati fara autorizare si evaziune fiscala. Pentru prima fapta ai putea fi pedepsit conform art.281 Cod penal, pedeapsa fiind inchisoarea de la o luna la 1 an ori amenda de la 300 lei la 15.000 lei iar pentru a doua conform art.9 din L.nr.241/2005, pedeapsa fiind inchisoarea de la 2 ani la 8 ani. Pe langa asta ti se vor cvonfisca si banii obtinuti. Numai bine!

4 răspunsuri:
| solumaam a răspuns:

Din moment ce ai o firma inregistrata vei plati impozitul pe profit pe baza biletelor pe care le oferi la intrare!
Chiar daca este sala ta sau este inchiriata tot vei plati pentru ca rolul statului este sa te taxeze la orice venit pe care il ai!

| AndreiC a răspuns:

Pe langa ce spunea Ioandelasal, mai poti fi acuzat si pentru organizarea de lupte ilegale (sper ca am inteles bine ziceai ca faci lupte nu?). Se sanctioneaza tot in baza Codului Penal. In ceea ce priveste modul in care poti fi prins, chiar daca nu ai firma se poate organiza un flagrant (cunosc caz concret). In acest caz se poate stabili si valoarea prejudiciului ( te filmeaza cand iei banii de la "clienti") si te infunda mai rau. Mai bine astepti sa iasa noul cod penal si apoi te apuci de treaba. E pedeapsa mai mica laughing

| andrei_4094 a răspuns:

O sa ai probleme.

| Wheezer explică:

Eu nu vreau sa fac lupte ilegale adica nu bataie propriuzisa., bine lupte gen wrestling iar pentru asta nu cred ca pot face firma pentru ca wrestlingul nu este recunoscut ca sport national in Romania deci ce as putea face in cazul asta sa functionez legal sau sa nu am probleme/ mersi mult