| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Daca cineva mă acuza de furt, rezolv ceva daca mă duc la poliție și reclam aceasta acuzației? (Având doar înregistrarea când mi se aduc acele acuzații). Respectiva persoana va primii macar o amendă zdravănă daca nu dovedeste acuzațiile spuse pe înregistrare?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu rezolvi nimic daca mergi la politie.
Doar daca depune plangere penala sau denunt penal si faptele de care te invinueste nu sunt adevarate, atunci ii poti face plangere penala pentru inducerea in eroare a organelor udiciare, conform Codului penal, citez:
"ART.268.Inducerea în eroare a organelor judiciare
  (1) Sesizarea penală, făcută prin denunţ sau plângere, cu privire la existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori în legătură cu săvârşirea unei asemenea fapte de către o anumită persoană, cunoscând că aceasta este nereală, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (2) Producerea sau ticluirea de probe nereale, în scopul de a dovedi existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori săvârşirea acesteia de către o anumită persoană, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  (3) Nu se pedepseşte persoana care a săvârşit inducerea în eroare a organelor judiciare, dacă declară, înainte de reţinerea, arestarea sau de punerea în mişcare a acţiunii penale împotriva celui faţă de care s-a făcut denunţul sau plângerea ori s-au produs probele, că denunţul, plângerea sau probele sunt nereale."
In rest poti s-o dai in judecata pe cale civila, in baza raspunderii delictuale, pentru afectarea dreptului la demnitate si poti solicita daune morale.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru Ioandelasal):

Mi se poate absurd. Adică dacă eu mă duc pe strada și acuz pe cineva că mi-a furat, sa zic are exemplu telefonul (dar nu fac plângere pentru furt) el nu-mi poate faci nimic pentru acele acuzații?

| Ioandelasal a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Se pare ca nu mi-ai citit complet raspunsul sau nu l-ai inteles. Daca acuzi pe cineva pentru furt, dar nu-i faci plangere penala, te poate da in judecata pe cale civila si sa obtina o suma de bani pentru daune morale.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ăla nu te acuză asa degeaba, ai furat tu ceva?, ca doar daca e nebun poate sa te acuze asa ca sa i ti faca rau, macar sa i ti spuna ce are cu tine de ce te acuză de furt daca tu te stii curat ca nu ai furat nimic.Si daca il reclami la politie ei o sa faca anchetă o sa il cheme pe cel care te acuză sa dea declaratii, asa ca poate cel care va lua amenda vei fi tu nu el.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru CristiDinBucuresti):

M-ai băgat în ceață total. Crede-mă, e nebun/ă doar că nu are acte sa ateste acest lucru. Am trecut cu vederea până acum, dar m-am saturat, la fiecare 2-3zile sa mă acuze de cate ceva.( Este vorba despre părinții lui tata care s-au mutat la mine,din cauza îmbolnăviri celui bătrân,oricum cada este jumate /jumate sa zic așa,adică vreo nu vrei te întâlnești în aceeași curte,oricum,poveste lunca,dar am zis sa adaug și asta sa înțelegi contextul) Sunt niște oameni extrem de dificili, probabil și uita, din banuelile mele mai și ciupește cate un pahărut, și atunci zice vrute și ne vrute. Iar asta îmi aduce o oarecare înjosire in fata comunității pentru că spune la lume, surorile tatălui etc și binenteles ca ea se lingușește pe lângă ele și alea cred tot ce spun și și se pun in capul nostru. De aceea am ajuns la această soluție poate se liniștesc odată cu acuzațiile acestea.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Deci pe tine te acuză de furt un moș senil? Dal in colo nu vine politia la batrîni senili, nici nu il mai baga in seama, daca tu te stii curat adică nu i ai furat nimic dar boșorgul te acuză da-l naibii, lasa l sa latre este senil, si pe deasupra si betiv si de obicei la bautură i si aduce aminte si infloreste minciuna. Ce varsta are moșul?

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru CristiDinBucuresti):

De fapt e femeie, până în 70.Ideea e că l-as lăsa în pace sa zic dar îmi dar rudele în cap că de ce *** aia și ailaltă, și asta nu o mai pot lăsa așa.

| zilog a răspuns:

Dămi numărul tău de telefon să te sun și eu să te acuz si eu de ce vrei tu si de Holocaust!
Si inregistrează-mă șî iti dovedesc că tot eu o să iau bani de la tine pentru că m-ai inregistrat!
Nu ai voie sa inrgistrezi pe nimeni niciodata audio ca o cam incurci tot tu!
asa sunt legile in ro.

Dar daca mergi pe ușă la poliție sau dai telefon la numarul ala de la politia locala nu la 1112
si le spui ca ei sa iti dea inregistrearea facuta in mod oficial de catre organele statului
pentru ca toate telefoanele si conversatiile sunt inregistrate timp de 6 luni obligatoriu
atunci faci o crere sa nu se stearga acea inregistrae
vei primi un nr de inregistrare la ea
si mergi la tribunal
mergi la anchete iti iei bataie de la politisti ca sa afle daca iesit hot sau nu esti hot cum crezi ca se poate afla?
eu cred ca tot prin metodele clasice
se aplica o bataie buna se baga la detectorul de minciuni
adica este un politist batran cel detector de minciuni
care are atat de multa experienta in cat stie prin prisma celor 60 de ani de experienta daca tu minti sau nu minti
si se face ancheta la furtul respectiv
si poate scapi dac anul ai furat tu
dar fara bataie cum crezi ca s epoate afla adevarul? ai tu vreo ata solutie?
Dar cred ca o sa il treca prin aceiasi procedura si pe cel care te acuza de furt
pentru ca asa mi-a povestit bunicamiu ca se intampla in cazuri din astea ii bate pe amundoi pana cand se afla adevarul.
pentru ei este o bucurie ca le-ai dat ceva de facut
si sa sa se plictisea
zicea bunicul meu ca exista oameni care sunt angajati doar ca sa scoata adevarul

Dar oricum daca pana la urma alege tovarăsul detector de minciuni ca tu esti ne vinovat
atunci va face dosar penal va va trimite in instanta pe unde o sa pierdti toti ani de zile si bani si ani si bani si ani si bani si ani
si o sa va lasati pagubasi dupa ce o sa cheltuiti amundoi cam cate un apartament de fiecare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are treaba politia, trebuie sa-l dai in judecata

| Cineva797406016386 a răspuns:

La poliție să nu apelezi niciodată că poate îți mai închide în nas
#Antimiliție