| Nicolaepuscas7 a întrebat:

Am o fata de 13 ani si a fugit la un baiat de 18 ani. Daca reclam la politie rezolv ceva?

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da si e cea mai buna varianta la care ar trebui sa apelezi. Chit ca e posibil dupa sa va urasca fata ca i-ati distrus `iubirea`. Ati putea s-o lasati sa si vada ce greseala face si sa se intoarca singura, dar e riscant.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, daca reclami la Politie, copilul este adus cu forta acasa, iar daca refuza, este dusa intr-un camin de copii.
Cat despre baiatul care a sedus-o si a corput-o, probabil intretinand raporturi sexuale cu ea, poti sa-l bagi direct in puscarie, intre 3 si 10 ani.

Vorbeste cu baiatul si arata-i legea, poate se sperie si o lasa in pace pe fata, ca poti sa-l reclami si el face automat puscarie.
Legile sunt aici:
http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen
http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da o sã-l faci de rusine, ce dracu e cu lumea asta lasã omul sã se distreze.
Daca nu e taicãsãu nu are ce spune! Probabil dacã sunt politisti mai normali la cap, nu comunisti imputiti atunci o sã râdã de tip.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate nu stii ca relatiile cu minori sub 15 reprezinta o infractiune... corupere de minori si pedofiloe se cheama. Ori politist normal la cap cun zici tu o sa il aresteze preventiv ca asta nu e distractie cum pueril consideri tu

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Baiatul are 18 ani nu 30-40 de ani, si nu are de unde sti daca comite o infractione.
15 ani este consimtamantul la noi in tarã, dar pedofilia in adevaratul sens al cuvantului este sub 9 ani la fetite, ce zici tu se numeste hebefilie.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce daca are 18 ani? Este adult se supune legilor in vigoare. Faptul ca nu stie legea nu il absolva de respectarea acestora. Si aici era vorba de o fata de 13 ani, de conform legii infractiune. Nu vad de ce trebuie nuantat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Si doamne fereste sã spunem cã fata aceea este violatã de unu, dacã nu are 18 ani nu ar trebui pedepsit asa aspru ca unul peste 18 ani?
Sincer mã *** eu pe legile Romaniei, am vãzut fete tinere mult mai batjocorite de baieti de vârsta lor, decat de un adult peste 18 ani.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Violul este pedepsit indiferent de varsta, pentru ca dupa 14 ani si minorii pot raspunde penal. Poti sa te pisi tu pe ce legi vrei, pedofilia e pedepsita oriunde in lume asa ca nu te mai pisa pe legile Romaniei si incearca sa faci diferenta intre discernamantul unui adult care abuzeaz un copil si alt copil care abuzeaza un copil. Nici nu vad de ce dezbatem faptul ca un barbat abuzeaza de un copil si chiar nu inteleg de ce ii iei aparea in situatia data... esto cu musca pe caciula si tu sau?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

La vârsta de 13 ani isi poate da seama ce face, nu mai este un copil, mai omule pedofilia este atractia fatã de copii mici subdezvoltati nu de adolescenti, si majoritatea pedofililor sunt bolnavi mintal iar studiile aratã cã se petrec in familie, nu de alti adulti.

Suspicios este cel care a pus intrebarea asta "Am o fata de 13 ani si a fugit. pot reclama la politie" este tatãl ei? Daca ar fi un tatã bun ar sti sã-si creasca fata, nu sunã la politie pentru cã a fugit de acasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar taica-su si ma-sa unde sunt sa reclame? Doamne ce a ajuns generatia asta. Eu la 13 ani ma jucam cu papusi