| anonim_4396 a întrebat:

Salut,daca de exemplu esti politist si lucrezi in cadrul MAI poti detine arma personala pe care sa o ai tot timpul la tine?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Arma pe care o primeșți de la serviciu, nu este personală.
O primești în cadrul unei misiuni. Dimineața o primești cu semnătură și la terminarea serviciului o predai cu semnătură împreună cu muniția.
ȘI în timp ce e la tine, răspunzi de ea.
Întâmplare reală, cunoștiințe ale mele.
Doi tineri polițiști vizitează două tinere surori acasă la ele, la sfârșitul programului lor de muncă.
Sunt în drum spre sediul poliției, ca să își facă raportul zilnic de actiivitate și să predea pistoalele.
Dar fiindcă fetele stau la doi pași de poliție, hai să treacă întâi pe la ele, și doar apoi la sediu.
Ca nu le facă curte cu arma la șold, unul din ei își scoate centura cu tot cu pistolul și o atârnă pe coridor într-un cuier.
Una din fete iese. Vede pistolul, îl ia și intră în baie. Se așează pe un scaun, pune pistolul la tâmplă și trage.
Polițistul a răspuns penal.
Și fata putrezește.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In timpul programului porti arma din dotare de care raspunzi.
in rest daca ai permis de port arma respecti legea ca orice alt civil.