| CalculatorASU a întrebat:

Dacă dețin un moped de 49cm3 și am vârsta de 16, îl îmatriculez la primărie cu numere galbene, îl pot conduce pe drumurile publice ale comunei mele FĂRĂ PERMIS?

*Nu sunt doritor să i-au permis pentru scuter.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu il poti conduce legal pe drumurile publice fara a detine permis de conducere, cel putin de categoria AM, fapta ar constitui infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

NU il poti conduce fara permis decat daca esti doritor de un dosar penal

| MadalinG99 a răspuns:

Ai nevoie de AM, costa vreo 1200 scoala cu totul, fisa medicala etc. Daca te prinde iti face dosar penal.