| anonim_4396 a întrebat:

Buna, pentru Motor de 49cmc dar cu schimbator de viteze si numere galbene ce imi trebuie ca sa il pot conduce pe drumurile publice daca nu detin permis de conducere sub nici o forma? Este vorba de un Aprila RS50 pentru cine cunoaste sau detine!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asemenea motocicleta sa incadreaza la moped si ai nevoie de permis de conducere de categoria AM. Se poate obtine de la 16 ani, dupa ce ai facut scoala de conducere se poate incepe la 15 ani si 9 luni), i-ai facut ITP si ai incheiat o asigurare RCA.
Are numere galbene fiind inscris la primarie si asta este in regula.

Bula
| Bula a răspuns:

Fara permis de conducere poti merge cu trotineta, bicicleta, sau sa umblii pe jos.

| Laurentiu_Calin_1994 a răspuns (pentru Bula):

Cu trotineta mergi tu, bagatorule in seama!

| Bula a răspuns (pentru Laurentiu_Calin_1994):

Ai grija, in cazul tau trebuie sa fii echipat si cu girofar tip biberon! tongue

Si sa inveti: sunt deja comercializate si trotinete electrice care prind chiar si viteza de 30-40 Km/h-

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fix permis de condurece iti trebuie