| Valyasdfg a întrebat:

Salut, dacă ești începător și ți-a intrat bine in sânge arta condusului si ești sigur 100% că nu reprezinți un pericol pentru ceilalți participanți la trafic mai are rost sa porți lămâia? Am dus mașina la spălătorie și ăia mi le-a dat jos, și mi-e lene să le mai pun, plus că m.a oprit poliția pentru verificarea aia așa zis " control de rutină" și au văzut că sunt începător și n-aveam lămâile și n-am avut probleme, doar ce am in portbagaj, actele mașinii, permis și buletin și mi-au dat drumul.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este ilegal sa nu porti lamaia in geam, in primul an de soferie.
Cat priveste "intratul in sange" a soferiei, te contrazic, esti incepator abia si pana inveti bine sa sofezi, este bine sa lasi un semn vizibil celorlati soferi, macar sa te ocoleasca, s-a te protejeze, ca esti tare departe de adevar, neavand inca experinta la sofat.
Daca ai scapat odata la controlul de rutina, te asigur eu ca sunt politisti care iti verifica si asta, si a doua oara nu te ierta.
In orice caz, se pare ca esti inconstient de pericolul in care-ti pui viata ta si a altora. Sper sa nu regreti vreodata, aroganta si prostia de acum.
Dar timpul iti va demonstra asta, avand sanse de accident cam 90%, in primul an de soferie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legea zice clar sa porti semnele de incepator 1 an.
Legea nu stie ca tu te crezi mare sofer sau nu.
Arta condusului si siguranta pe tine nu compenseaza experienta si nu nu abroga legea

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dar cu ce te deranjeaza, frate?

| AFR81 a răspuns:

S-a nimerit sa nu observe sau sa nu ia in seama faptul ca iti lipseste semnul de incepator. Cu alta ocazie, risti o amenda. Pe langa asta, nu stiu chiar cat de bun sofer esti, avand in vedere ca nu a trecut un an de cand ai terminat scoala. Multi se obisnuiesc dupa 2-3 luni si considera ca gata, pot merge la Formula 1. Nu este, totusi, chiar asa. Acel semn, de care si eu vreau sa scap in curand (eu am mai bine de un an de cand am permisul, insa doar 4 luni de cand sofez) te protejeaza, oarecum, atat pe tine, cat si pe cei din jur care, vazand un incepator, vor fi putin mai vigilenti.

| Valyasdfg explică (pentru AFR81):

Unde lucrez eu, conduc dube mari si mici, mașini mici, break, când e nevoie mare mai mișc și camionul că n-am voie, n-am categoria, cu celelalte atât le-am condus că deja de când am permis adică 3 luni, culmea... m-am saturat de condus, deci... dacă ești angajat la o firma unde sunt mașini vei prinde experiența maximă, acum după noroc, unii nu te angajează dacă n-ai experiență.

| xerxes1 a răspuns:

Arta condusului se cimenteaza cu experienta.
Incepatorii ii recunosti usor in trafic.
Daca are portocala macar nu-l mai injura lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu vrei să riști amendă, o porți
dacă nu, n-o porți
e treaba ta, nu e după ''are rost'' sau ''n-are rost''

| sweetys a răspuns:

Aroganta. Eu am o cunostinta, s-a nascut cu volanul in mana dar un an de zile a purtat acea mămăligă. Iti e rusine cu ea? Cat de greu e sa pui doua chestii in geam?
Daca sa ia dupa experienta, unii ar trebui sa o poarte 5 ani, iar dupa autoevaluare, in cazul asta toti sunt experti si nimeni nu ar trebui sa isi mai puna mamaliga in geam. Are si ea rostul ei.

| Lucian4 a răspuns:

''n-am avut probleme'', alta intrebare... tii buletinul in portbagaj? esti sigur pe tine.

| Valyasdfg explică (pentru Lucian4):

Doar a vrut sa vadă ce am in portbagaj, și logic că mi-a cerut și buletin și permis și actele mașinii să vadă dacă am furat.o laughing

| Valyasdfg explică (pentru Lucian4):

Acum de parcă nu ți-ai dat seama că am formulat greșit întrebarea laughing

| Gaby212 a răspuns:

Crede-ma ca in trafic sunt multe lucruri neprevizibile, care nu depind de tine si care ii pun in dificultate pana si pe cei mai experimentati.
De exemplu, eu conduc de 3 ani si ceva...Dar daca vad unul cu "lamaia" in geam, evit sa il depasesc in conditii mai grele.Pentru ca el s-ar putea sa nu aiba automatismul de a incetini ca sa imi faca mie loc in cazul in care apare ceva pe contrasens.
Priceput?