| Edmonds2342 a întrebat:

Dacă găsești niste bani pe jos intr-un magazin/supermarket și îi iei, se consideră furt?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este furt dar fapta este tot infractiune si se numeste insusirea bunului gasit, conform Codului penal, citez:
"ART. 243. Însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor
  (1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
  (2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare sau în mod fortuit în posesia făptuitorului, sau nepredarea acestuia în termen de 10 zile din momentul în care a cunoscut că bunul nu îi aparţine.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ar fi tare sa primesc amenda ca am cules intr-o zi toate monedele de 10 bani de pe jos dintr-un magazin ca sa ma bat cu ele la scoala ci nu ca m-am batut cu monede.

10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu am pierdut odata niste bonuri de masă. In mai puțin de o ora m-am întors dupa ele -pentru ca stiam zona unde le-as fi pierdut- dar nu le-am mai gasit. Am plecat întristat acasă pentru ca ma bazam ele.

| LPCTSTR a răspuns:

Atat timp cat nu e o suma mare, ii poti pastra.
Gen' ii spui unui angajat ca ai gasit 5 lei si te astepti la o impresie.
Iar cum toti angajatii ar face orice pentru bani in plus, nici nu mai trebuie sa te gandesti unde se vor duce acei bani, direct in buzunar.
Oricum, la preturile umflate cu pana la 5 lei (da, am intalnit astfel de mizerabili), patronul magazinului nu plange pentru 5 sau 10 lei, cred...

| 4b a răspuns:

laughing Art. 228 Noul Cod Penal Furtul

| Victoria18 a răspuns:

Nu. Noroc.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Legea spune ca trebuie sa-i predai la politie.Nu stiu ce spune legea in cazul in care politia nu gaseste pe cel care i-a pierdut(cum nu gaseste marea majoritatea hotilor).

| Coma21 a răspuns:

Cam da, ar fi trebuit sa ii predai unui angajat din acel magazin, iar daca suma era mare probabil politiei.

| Edmonds2342 explică (pentru Coma21):

Nu prea ai înțeles. Întrebam din curiozitate, nu "ar fi trebuit" nimic. happy