| anonim_4396 a întrebat:

Daca ii fac fostei mele logodne un cont fals pe Facebook si pun pe Facebook pozele cu ea care le detin eu. Ce patesc?
Daca ii fac fostei fostei mele logodne un cant fals pe site-uri de matrimoniale si mai pun si numarul eu de telefon impreuna cu pozele ei pe care le detin eu. Ce patesc?
Daca ii fac fostei mele logodne un cont fals pe site-uri de filme pentru adulti si pun pozele cu ea. Ce patesc? Indreb doar din curiozitate si ca sa imi mai imbogatesc putin cunostintele.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se numeste logodnica, tantalaule. Logodna e procesul in sine, cand ceri pe cineva in casatorie, ii dai un inel, si sarbatoriti logodna cu prieteni familie. Aia este o logodna. Logodnica este ceea pe care ai cerut-o in casatorie.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti fi acuzat de savarsirea unei infractiuni, conform Codului penal, citez:
"ART.375. Ultrajul contra bunelor moravuri
  Fapta persoanei care, în public, expune sau distribuie fără drept imagini ce prezintă explicit o activitate sexuală, alta decât cea la care se referă art.374, ori săvârşeşte acte de exhibiţionism sau alte acte sexuale explicite se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."
"ART. 226.Violarea vieţii private
  (1) Atingerea adusă vieţii private, fără drept, prin fotografierea, captarea sau înregistrarea de imagini, ascultarea cu mijloace tehnice sau înregistrarea audio a unei persoane aflate într-o locuinţă sau încăpere ori dependinţa ţinând de aceasta sau a unei convorbiri private se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă.
  (2) Divulgarea, difuzarea, prezentarea sau transmiterea, fără drept, a  sunetelor, convorbirilor ori a imaginilor prevăzute în alin. (1), către o altă persoană sau către public, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Pe langa pedeapsa penala poti fi obligat si la plata unor daune morale, daca victima solicita aceasta.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dragut, si iar carcotesc la, legile postate de tine
am citit ce ai postat tu de 3 ori, si trebuie sa iti spun

ca NU il incurajez sa faca nimic din ce pare ca vrea sa faca
DAR

in legea scrisa de tine ideea cheie e: poze facute... "fara drept"

deci, daca a avut o relatie cu femeia aia
si pozele au fost facute in timpul relatiei cu aceptul si in cunoastere de cauza de catre respectiva femeie

se numeste ca nu au fost facute "fara drept"

nu-i asa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Iar esti troll sau n-ai inteles nimic. Se incadreaza perfect la alin.2.
Pe langa ca nu ai habar de legislatie mai si comentezi aiurea.
Si cu asta chiar am terminat cu tine, esti primul pe care o sa te ignor.

| REMiXDJ a răspuns:

Daca faci asta si ea afla, te da in judecata si cei de la politia falsuri, calomnii, fraude, etc. din serviciul interpol al internet-ului care are filiala si la Bucuresti iti gasec usor IP-ul, toate datele ce ai facut pe PC, site-uri, etc. le gasesc usor pe serverele firmei care iti da internet iar de pe telefonull mobil este mai simplu sa te ghiceasca.Ce patesti? ...Pai ai proces, politia daca exista reclamatie iti poate ridica PC-ul de acasa in vederea obtinerii de probe, Logodnica ta poate cere daune morale = o sima in instanta pentru ce ai facut, plus ca politia poate sa iti confiste PC-ul de tot daca vor si oricum iti da si o amenta frumusica ca sa te linisteasca.

| Bondarel99 a răspuns:

Eu zic sa inveti sa scrii mai intai, apoi sa iti faci scenarii.
Nu puneai intrebarea asta doar din curiozitate.

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Ba da, doar din curiozitatr!

| IIIshaneIII a răspuns:

Iti dau un pont cumpara un tranci de telefon te conectezi pe o retea wi-fi publica iti faci treaba si apoi vinzi telefonul sau il arunci.
Ps: Asta e doar un pont si nu recomand sa faci rau fostei, dar ideea se poate aplica in cazul unor filmari, inregistrari, in spatii publice sau private in care se pot intampla diferite ilegalitati si vrei sa arati lumii ce sa intampla dar nu vrei sa risti.

| Ivanescucristina a răspuns:

Realizezi că dacă faci asta ești un de nimic, care nu ai pic de maturitate și doar vrei să te razbuni. serios acum esti penibil
Pozele alea ar trebui să rămână între voi nu să le pui tu pe tot felul de side-uri sociale.

| anonim_4396 explică (pentru Ivanescucristina):

Am spusca:"Indreb doar din curiozitate si ca sa imi mai imbogatesc putin cunostintele." Nu vreau sa ma razbun, stiu ca eu am fost vinovat pentru ce s-a intamplat intre noi (nu am avut discernamat cand am facut unele greseli) o sa regret toata viata.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai pus o asemenea intrebare - idioata de altfel -, regreti pe naiba!

| aniladamlazariuc2297 a răspuns:

Daca are cum sa afle cine a facut contul ( trebuie dovezi) si suna la politie te alegi cu o amenda mica. dar daca nu stie nimeni ca esti tu nu ai ce sa patesti.