| bestialu96 a întrebat:

Salut daca plec in Anglia pot sa muncesc fara greencard sau restrictii poate ca barman,operator la pc, taximetrist, spalator auto,. stima

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Da, poti! --- la 1 ianuarie 2014 au fost eliminate toate restrictiile de acces pe piata muncii din Marea Britanie, Germania, Austria, Olanda, Belgia, Luxemburg, Franţa si Malta. Elvetia, in schimb, isi mentine restrictiile pentru muncitorii romani si bulgari pana in 2019.
Succes si numai bine!
Succes!

| mgtow a răspuns:

Poti dar fara acte in regula. Un patron care e serios te duce la imigrari si iti face cardul verde, apoi faci rezidenta pe domiciliul unde locuiesti, medic... Daca te prinde protectia muncii o incurcati amandoi sau daca esti singur o incurci tu. Mai bine sa fi corect.

| bestialu96 explică (pentru mgtow):

Sal., tu ai luat contact cu sistemul britanic medical sau cu WRS UKWRS,? Am de gand sa plec in 4 luni am bani pentru cazare timp de 4 luni dar o sa ma aflu intr-un sistem extraterestru pentru ca am un prieteni mi-a zis ca nici la fata deloc nu seamana cu ce avem noi in Romania.Dar te intreb doar daca stii sau intr-o alta tara europeana ai fost la munca? stima

| mgtow a răspuns (pentru bestialu96):

Eu stau in Spania, am acte in regula si urmeaza sa prind cetatenia cand implinesc termenul stabilit. Treburile sunt complicate cu munca dar unde prind muncesc mai ales vara cand ma cheama. Prin Regatul Unit incep sa faca legi mai grele privind asistenta la ajutorul social, fiind necesar sa faci un test in limba lor si niste acte care ti le vor cere.

| bestialu96 explică (pentru mgtow):

Salut in Spania cat timp ia sa ai cetatenie?
am auzit ca e somaju mare si greu rau.

| mgtow a răspuns (pentru bestialu96):

10 ani.

| bestialu96 explică (pentru mgtow):

Dar in Spania nu mai merge cu emigratu decat acum 5-6 ani.

| mgtow a răspuns (pentru bestialu96):

Au drept de munca romanii aici si nu vor mai avea restrictii niciodata cum era inainte. Comisia europeana a interzis ca Spania sa mai puna legi de acest gen, suntem comunitari si putem munci in tariile membre UE. E o aiureala faza pana in 2019 cu romanii care pot munci in strainatate, ramane lege definitiva si irevocabila. Dumnezeu stie poate ne-om duce pe rapa daca mai tine nenorocirea asta ani la rand cu someri fara munca.

| bestialu96 explică (pentru mgtow):

Cam ce salariu are un taximetrist sau operator call center/office la pc?

| mgtow a răspuns (pentru bestialu96):

Un taximetrist de abia reuseste sa faca cel mult 700€ pe luna. Operatori telefonici nu se prea cauta dar una in Madrid pe post de practica lua 900€ cred ca daca avea vechime facea vreo 2.000€. Am un var care e brutar si ia 1.700€ lunar in Madrid. In sud unde ma aflu patronii isi cam bat joc de angajati la fel ca in Romania, multe ore si putin salariu platit, unul care il cunosc e sofer pe autoutilitara 10 ore pe zi fara contract si ia 400€ lunar si mai lucreaza pe post de chelner la un bar. La o firma serioasa de distributie se lucreaza 8 ore si se castiga 1.200€ pe duba sau masina mica cu tot cu incentivi si daca mai stai putin peste orar.