| spargătoruldecase a întrebat:

Salut, dacă un băiat mi-ar băga mașina de tuns în păr aș putea să îl reclam la poliție pentru hărțuire sau ceva? Sau ar primi o sancțiune ceva? *Țin foarte mult la părul meu happy *

Fundă

Răspuns Câştigător
| trixiiie a răspuns:

Ceea ce spui tu intră la categoria mutilării și da, fiind reclamat și dovedit, suportă consecințele.

| JohnnyBi a răspuns (pentru trixiiie):

Zi si mie unde in codul penal ai gasit tu mutilare?

| trixiiie a răspuns (pentru JohnnyBi):

În Codul Penal, am căutat special în cărți. Tatăl prietenului meu e în domeniu și l-am întrebat dacă include acest lucru.winking

| JohnnyBi a răspuns (pentru trixiiie):

Si eu lucrez in domeniu si codul penal nu are mutilare ca infractiune. poate loviri si alte violente sau hartuire, dar mutilare nu.

| trixiiie a răspuns (pentru JohnnyBi):

Atunci uite ce i s-a întâmplat unei colege: la gimnaziu eram în clasă cu un tip... rebel(spre nebun) și i-a venit geniala idee de a-i băga o foarfecă în păr și să-i taie o șuviță considerabilă.
Apoi a urmat scandal în școală, cu amenințare de avocați, procese și bla bla bla-uri între părinți.

Acum, nu zic că nu ai avea dreptate, fiindcă sunt om și pot greși sau să fi înțeles greșit. Poate ai dreptate.

| JohnnyBi a răspuns (pentru trixiiie):

Pai noul cod (asta de la 1feb 2014) prevede si hartuirea. definita prin:
http://www.digi24.ro/......+pedepsele

inaintea datei acestea poate intra sub legea loviri si alte violente
http://www.digi24.ro/......+pedepsele

adica asta. desi personal nu vad suferintele fizice. eu in domeniu sunt incepator totusi. teoria o stiu, practica difera mult de teorie si fiind la inceput...ia experienta practica de unde nu-i. eu am zis dpdv teoretic aici

| trixiiie a răspuns (pentru JohnnyBi):

Și eu tot teoretic. Nu știu... Oricum, nu e în regulă să fii ciopârțit fără voia ta, chiar dacă nu te doare. Totuși, părul face parte tot din fizicul tău.

| JohnnyBi a răspuns (pentru trixiiie):

Eh una e teoria, alta e practica, in instanta altceva cu totul e rezultatul. e ca si cum ai afine sa faci plancinta de afine, iti iese inghetata de afine dupa reteta de la placinta si intr-un final are gust de pepene. asta e justitia romana laughing

| trixiiie a răspuns (pentru JohnnyBi):

Am observat laughing.
Ți se spune uneori că e albă, băăă și e al naiba de albă chestia, dar vine unul și contrazice, îți spune că e neagră și toți sunt de acord.
Asta e... sad.

9 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Da, poti, dar trebuie sa fii majora, daca nu, trebuie sa mergi cu mamica de mana la politie.