| Levente99 a întrebat:

Salut.

De curând a avut tata un accident (păgubit) în trafic și în urma discuțiilor lungi cu vinovatul am făcut constat amiabil. Asigurarea RCA o am cu decontare directă la Allianz. Însă o problemă exista totuși. Fiind prima dată când am de face cu amiabilă și cu accident ușor am uitat să fac copii după actele vinovatului. Am doar seria și numărul asigurării, constatul amiabil și filmările cu camera de bord (se înțeleg clar circumstanțele producerii accidentului). Am deschis dosarul de dauna si luat legătura cu vinovatul însă nu e cooperant, nu e dispus să trimită o poza cu asigurarea completa, talonul și permisul. În acest caz, am șanse ca dosarul să fie aprobat și sa fiu despăgubit?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu seria si numarul asigurarii se poate identifica omul, la asigurator.
Constatul si filmarile trebuie sa fie suficiente pentru achitarea daunelor de catre asigurare.

| Simpatic a răspuns:

Salut trebuia si era obligat sa dea copia RCA din cate stiu, faptul ca nu a dat asta inseamna ca nu este de buna credinta si trebuia sa mergi la politie, dar in 24 de ore stiu ca este maximul de la producerea evenimentului rutier, acesta primea 30 de zile suspendare a permisului si amenda!
Se poate cand ai drum sa mergi la politia rutiera si vezi daca il mai poate trage la raspundere acum, daca iti zice de acele 24 de ore zici multumesc si pleci ca si tu poti primi aceeasi pedeapsa happy Dar nu o fac politistii asa ca am fost sa intreb asta!

Daca nu vroia sa iti dea o copie dupa RCA si permis, trebuia sa faceti acea constatare impreuna dura probabil 20 de minute de completat, va schimbati numerele de telefon si aia e!

ps: acum toate RCA-urile sunt un fel de copie, ele se pot plati si online, verifica online etc deci nu era nicio problema ca iti dadea hartia pe care el o avea in bord in sertar ca poate oricand sa faca o alta, important este sa aiba RCA nu pe ce hartie este aceasta imprimat!

| Levente99 explică (pentru Simpatic):

Am făcut constatare amiabilă semnată de amândoi. Singura chestie ca cei de la Allianz au cerut printre altele și copie cu RCA-ul lui, talonul și permis (asta doar în faza inițială pentru a trimite dosarul mai departe). Am uitat eu să fac copie așa că am doar constatarea amiabilă și seria RCA-lui de la vinovat.

| Simpatic a răspuns (pentru Levente99):

A,ok

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca trebuie sa declari imediat accidentul la Politie, ca ei sa stie de fapta respectiva. limita maxima este de 3 luni, chiar daca este o amiabila.

In ce privesc actele, agentia ta de asiguari ar putea sa contacteze agentia lui de asigurari si sa capete toate acetele necesare.

| alx1344 a răspuns:

În situația ta, este posibil să poți fi despăgubit chiar și fără copii ale actelor vinovatului. Allianz poate utiliza seria și numărul asigurării, constatul amiabil și filmările cu camera de bord pentru a investiga și evalua dosarul de daună. Cu toate acestea, este important să continui să comunici cu Allianz și să le furnizezi toate informațiile pe care le ai. Poate fi util să consulți și un avocat pentru a obține sfaturi suplimentare în această situație.