| MarianM8777 a întrebat:

Din cate imi amintesc ca am citit, persoanele care au nevoie de ajutor pentru a vota pot fi insotite in cabina de vot de o ruda, un prieten etc. Daca e asa, ajutati-ma va rog si spuneti-mi legea care reglementeaza acest lucru. Funda+Vot!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O asemenea prevedere exista in toate legile care reglementeaza votarea, respectiv cea pentru alegerea presedintelui (370/2004), cea pentru alegerea deputatilor si senatorilor (208/2015), cea pentru alegerile locale (115/2015).

| Dismally a răspuns:

Persoanele care nu se poat deplasa pot solicita o urna mobila si vor veni acasa cei de la sectia de votare.

| gheorghe699 a răspuns:

Legea de organizare a alegerilor, intra pe siteul; AEP(autoritatea electorala permanenta)