| anonim_4396 a întrebat:

Este legal si constitutional sa fii sanctionat daca nu porti masca in magazin sau transport in comun? Si ce se intampla daca nu platesti amenda?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu este legal, avand in vedere ca nu este prevazuta o asemenea obligatie. Daca va fi prevazuta atunci va fi legal si constitutional.
Dacă nu plateşti amenda aceasta va fi trimisă la serviciul de impozite şi taxe de la domiciliul tău şi va fi luată când te vei duce să plateşti un impozit. Dacă nu eşti plătitor de impozite se va încerca executarea silită, în primul rând prin poprire pe salariu sau conturi din bănci.
Dacă nu ai bunuri executabile silit atunci se poate sesiza judecătoria, pentru transformarea amenzii în ore de muncă în folosul comunităţii, conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contravenţiilor, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART.39^1.(1) În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancţiunii şi nu există posibilitatea executării silite, acesta va sesiza instanţa în circumscripţia căreia s-a săvârşit contravenţia, în vederea înlocuirii amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii, ţinându-se seama, după caz, şi de partea din amendă care a fost achitată.
(2) În cazul în care contravenientul, citat de instanţă, nu a achitat amenda în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa procedează la înlocuirea amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii pe o durată maximă de 50 de ore, iar pentru minori începând cu vârsta de 16 ani, de 25 de ore.
(3) Hotărârea prin care s-a aplicat sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii este supusă recursului.
(4) Urmărirea punerii în executare a sentinţelor se realizează de către serviciul de executări civile de pe lângă judecătoria în a cărei rază s-a săvârşit contravenţia, în colaborare cu serviciile specializate din primării."

| mihai69 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Există totuși câteva orașe în țară unde prin hotărâri ale consiliilor locale s-a instituit această obligativitate (portul măștii în spații publice închise).
Acolo amenda e cât se poate de legală.

| Ioandelasal a răspuns (pentru mihai69):

Tot ce se poate, nu urmaresc toate stirile privind pandemia si ma refeream la nivel general de tara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Momentat nu exista nicio lege in acest sens. Dar daca va fi normal ca e legal sa te amendeze. E o probleme de securitate nationala la urma urmei. De aia suntem si in stare de urgenta.

Amenda neplatita se executa silit la un moment dat.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca nu ma insel ordonantele militare au caracter de lege pe perioada starii de urgenta/asediu.

Daca nu le platesti se intampla aceiasi chestie care se intampla cand nu platesti orice amenda, ti-o baga la impozit, iti pun sechestru pe bunuri/conturi sau esti condamnat la ore de munca in folosul comunitatii pana statul recupereaza suma restanta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu vad de ce ar fi neconstitutional, dar cred ca ar fi o masura complet gresita sa fii amendat daca mastile nu se vor distribui gratuit dintr-un motiv simplu: toata lumea o sa poarte, de frica amenzii, aceeasi masca cu saptamanile.

si fiindca am vazut niste raspunsuri gresite mai sus:
ordonanta militara n-are forta juridica a unei legi

Răspuns utilizator avertizat
| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Ordonantele militare au caracter de lege.

| fana1vulpitza2000 a răspuns:

Daca nu porti masca risti sa raspandesti virusul (daca ai) sau sa il primesti. poarta masca si daca nu ei amenda pentru a proteja sanatatea oamenilor