| Valy4567 a întrebat:

Salut. Este voie ca liceul să îți interzică să părăsești incinta acestuia, cu toate că ai 18 ani? Am încercat azi să plec, dar m-a oprit paznicul și a chemat directorul care m-a trimis înapoi în clasă. Nici măcar nu a vrut să stea la discuții, deși i-am precizat foarte clar că încalcă Statutul Elevului, art. 15, eu fiind elev major. Se poate considera privare de libertate? Aș putea să depun o plângere?

33 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este adevarat ca un elev major ar putea pleca de la cursuri, conform art.15, lit.k), dar aceasta posibilitate nu este un drept al elevului ci doar o exceptie de la interdictia prevazuta. Fata de aceasta nu o sa rezolvi nimic daca depui o plangere/reclamatie, va trebui s-o depui tot la conducerea liceului si apoi sa suporti urmarile, asa ca-ti spun sa te lasi pagubas.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In Art. 15 se prevede: k) să părăsească perimetrul unității de învățământ în timpul programului școlar, cu excepția elevilor majori și a situațiilor prevăzute de regulamentul de organizare și funcționare al unității de învățământ;
Deci trebuie sa indeplinesti simultan doua conditii sa fii majoor si sa fii intr-o situatie prevazuta de regulamentul scolii. Nu ne-ai spus care este acea situatie! Eu zic sa le spui intai parintilor ca ai vrut sa chiulesti si apoi sa vedem ce spun dansii. Daca lor le place ca au un chiulangiu, asta e! Deocamdata traiesti pe banii lor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Privare de libertate... loool, hai ca am ras

| raMLesS a răspuns (pentru suntserios):

Pai e privare de libertate, scoala pana la urma e o institutie publica.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Depinde ce ai facut tu de paznicul ti a interzis sa parasesti incinta, poate ne spui care a fost vina ta.

| Valy4567 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am făcut absolut nimic, pur și simplu am vrut să plec de la ultima oră, iar paznicul m-a întrebat unde merg. I-am răspuns "acasă", iar atunci a chemat directorul să îl intrebe dacă îmi dă voie. Evident că pe director l-a durut undeva și m-a trimis înapoi la ore, deși i-am spus că este dreptul meu, fiind elev major.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Valy4567):

Asa crezi tu ca nu ai facut nimic, ba da ai vrut sa chiulesti, foarte bine ti a facut ca nu te a lasat acasa, daca nu poti sta la toate orele stai acasa de ce te mai duci la scoală, sa agăți gagici?

| Valy4567 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Elevii majori pot părăsi incinta școlii, conform Statutului Elevului. Chiulul se sancționează cu absență la disciplina respectivă, nu e nevoie să privezi de libertate elevul.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Valy4567):

Trebuie sa o rezolvi in scoală cu directorul si paznicul, dar de ce ai vrut sa pleci de la ultima ora?

| suntserios a răspuns (pentru Valy4567):

Trebuia sa suni la politie, asa se face cand esti privat de libertate. loool

| Valy4567 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Contează? Elevul major poate părăsi incinta școlii, indiferent de motiv, atât timp cât prezintă legitimația de elev sau buletinul.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Valy4567):

Daca tu asa crezi atunci scoala numai are nevoie de paznic de director de profesor, te are pe tine sa faci tu ce vrei acolo. Bravo mă cu oameni ca tine Romania ajunge departe in gard.

| raMLesS a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Si daca a vrut sa chiuleasca ce? E adult, are 18 ani, isi asuma tot ce face.
Care e problema cu chiulitul? Poate sa chiuleasca cand vrea, de asta exista absentele.
"Foarte bine ti-a facut ca nu te-a lasat acasa" laughing rolling on the floor
De ce i-a facut foarte bine? Chiar crezi ca urma sa piarda vreo ora cat putin totusi de relevanta? Te asigur ca nu, nu uita ca traim in Romania si ca scoala e in mare parte o pierdere de timp, sistemul e facut de niste analfabeti, oameni pusi politic in functii publice ca debutanti, directori, etc.
Educatia ti-o faci singur si totul depinde de tine.

| raMLesS a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

"Daca tu asa crezi atunci scoala numai are nevoie de paznic de director de profesor, te are pe tine sa faci tu ce vrei acolo"
Paznicul e pus cu un scop acolo, exact cum spune si numele lui, sa PAZEASCA.
Acesta supravegheaza bunurile aflate în raza sa de acţiune, pastreaza linistea publica si legitimeaza persoanele care intra in scoala.
Daca incalca legea e ilegal, chiar daca tie ti se pare ca a procedat corect.
"Bravo mă cu oameni ca tine Romania ajunge departe in gard" Ce au oamenii ca el?

| Mosotti a răspuns:

Pai f bine a facut, e coronavirus, si daca te lasa sa te duci unde vrei si sa vi in clasa cu virus doamne fereste, cum e?
E normal sa fie mai izolare acum.
Ce sa faci plangere? Fi serios.
Unde draci sa te duci? Ai pauza stai in liceu sau curte si la ore, te duci afara unde vrei dupa scoala.

In caz de urgenta cand e problema, virusi si altele, drepturile se pot suspenda, stiai? Ca doar nu au chef aia sa infectezi tu liceul ca-ti vine sa te duci la dracu.

Io iti aduceam si o foaie si pix si iti ziceam "iti urez succes cu plangerea.dar nu iesi afara decat dupa ore, haha".

| sabin89 a răspuns:

N-ai încercat să-l împingi puţin pe director şi să treci pe lângă el? Poate intervenea şi paznicul, dar cu ăla o rezolvai uşor, îi dădeai o palmă şi îl culcai la pământ.

| gabicoo a răspuns:

Nu ți se pare că exagerezi?
Nu compara situația asta cu lipsirea de libertate! Dacă nu ai putut ieși la o țigară! Ce?
Nu ți s-au încălat drepturile! Nu te obligă nimeni să mergi la școală dacă nu ești capabil să respecți câteva reguli minimale!

| Valy4567 explică (pentru gabicoo):

Ba da, conform Statutului Elevului, elevul major poate părăsi incinta școlii. Mai citiți regulamentele înainte să vorbiți.

| gabicoo a răspuns (pentru Valy4567):

Ai vrut să chiulești! Simplu!
Care articol din Statutul elevului îți dă acest drept?

| raMLesS a răspuns (pentru gabicoo):

Nu exagereaza deloc.
Scoala nu ii lasa pe cei minori sa paraseasca perimetrul pentru ca daca ii loveste masina, tot scoala raspunde.
El are 18 ani, daca il loveste masina, el raspunde.
Haide sa lasam expresiile de genul "Nu esti capabil" ca nu e cazul sa le folosim.
Sa inteleg ca nu ai chiulit niciodata? Poate avea ora de religie, sau de sport.
Chiuleam in draci in clasa 12-a, nu e ca si cum as fi pierdut ceva important.

| Zuzu1991 a răspuns:

Discutie aprinsa pe aici
fiind major, poti sa le spui sa isi bage regulile, regulamentele si tot ce cred ei, pana sus unde soarele nu patrunde, iar daca nu vor sa inteleaga AI DREPTUL *TU* SA SUNI LA POLITIE, se numeste sechestrare, si la 18 ani poti sa depui plangere penala, tu de unul singur, fara nici un parinte

ca sa nu iti mai spun ca putea-i sa ii dai una in bijuteriile de familie la paznic si apoi sa suni la politie

| Anuket a răspuns (pentru Zuzu1991):

Ce drept zici tu... la mine poliția ne conducea înapoi la școalălaughing, da' încercarea moarte n-are happy.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Anuket):

Esti adult dude, nu mai esti copil
si da, am mai auzit ca trebuie sa vina parintele sa semneze pentru o fata care avea 19 ani, ca asa e invatamantul in rrrrominica, insa cand e vorba de sechestrare, politia sunt obligati de lege sa ia atitudine, nu prea conteaza ce reguli interne are scoala

incercarea moarte n-are... hmm, trebuie sa te gandesti bine inainte, s-ar putea sa iasa caz gros din asta, pentru ca scoala v-a trebui sa raspunda penal si se vor cotoi pe toate gaurile sa ti-o traga, insa, inca odata, AI DREPTUL!

PS daca o faci, MERGI PANA LA CAPAT, la telefon le spui ca esti elev in scoala aia, dar si ca ai 18 ani si esti tinut cu forta, apoi, fa plangere penala la politie si nu uita sa iei numar de ordine, iar daca politistii nu fac nimic, da telefon la inspectoratul judetean si fa-le reclamatie
dupa care suna la presa... tu esti sechestrat si ei refuza sa isi faca datoria, o sa iasa o poveste de toata frumusetea devil
odata ce esti major poti sa faci toate astea, PE BUNE
iar paznicul si profesorii, abuzeaza, pentru ca elevii sunt prea copii ca sa isi stie drepturile, chiar daca au trecut de majorat, de fapt sunt o tona de adulti in tara asta care nu isi stiu drepturile

iar, daca ma intrebi pe mine, eu as face-o, sistemul educational romanesc e de rahat, si sa il scuturi din cand in cand, doar pentru ca poti... NU STRICA, nu strica deloc!

| Superior a răspuns:

Cei care au comentat in defavoarea ta... ma abtin.
In primul rand, esti major, poti fi responsabil pentru tine (d.p.d.v. legal), deci ar trebui sa poti pleca, singura consecinta fiind absenta care ulterior poate fi motivata sau nu (in functie de motivul plecarii) si ura profesorului care mai tarziu s-ar putea abate asupra ta prin note mici/ascultari mai dese.
In al doilea rand, daca te-a bruschat, asta se cheama ultraj (este ca si cum un adult bruscheaza in public un alt adult).
In al treilea rand, nu ai ce face. Politia rade de tine, si conducerea scolii la care depui reclamatia este insasi inamicul tau. Poate poti contacta inspectoratul scolar.
In plus, eu nu intelegeam nimic la orele de la scoala. Mai bine plecam acasa pe "caz de boala" si invatam din manuale auto-didacte si faceam variante de bac. Astfel, am luat 9 in bac. Cheers

| DaniTDCI a răspuns:

Asta suna a privare de libertate, teoretic, ar trebui sa iesi cand vrei tu din scoala (vei fi sanctionat disciplinar bineinteles) dar totusi. cum sa te tina cu forta in scoala?

| DarthNiger a răspuns:

Nu au voie sa te oblige in mod normal sa ramai la scoala daca tu vrei sa pleci, pleci pe propria ta raspundere din moment ce ai 18 ani dar nu au cum sa te forteze sa ramai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi s-a intamplat foarte des sa trebuiasca sa merg acasa din cauza unei conditii medicale, cu toate ca am luat o hartie speciala de la cabinet, cateodata nu m-a lasat. Si daca pici acolo pe jos nu o sa le pese de tine, ca vine ancheta si nu face nimic chiar daca se gasesc ei responsabili

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu au voie sa te opreasca, asta pentru ca esti major si pentru ca 10 clase sunt obligatoriu(desi unii incalca si aceasta regula).
Paznicul nu poate sa interzica elevului major sa nu plece din incinta scolii, asta doar in cazul in care acesta nu prezinta o legitimatie sau un buletin, in caz contrar se considera privare de libertate si este condamnabila situatia.
As putea sa depun o plangere?
Poti dar acum situatie e deja capitulata, in sens ca atunci trebuia sa ripostezi, sa depui o plangere.

| Valy4567 explică (pentru anonim_4396):

Așa este, voi proceda la fel și mâine, iar în cazul în care mi se interzice, voi sesiza poliția. E de-a dreptul trist și revoltător cum unii au încă această mentalitate de "sclav" în secolul 21 și nu înțeleg că avem și drepturi, nu numai obligații. De asta e țara asta unde e, suntem prea slugi.

| suntserios a răspuns (pentru Valy4567):

Sa ne spui te rog ce zice politia maine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Valy4567):

Potrivit art. 15, lit. k) din Statutul Elevului, elevilor le este interzis "sa paraseasca perimetrul unitatii de invatamant in timpul programului scolar, CU EXCEPTIA ELEVILOR MAJORI si a situatiilor prevazute de regulamentul de organizare si functionare al unitatii de invatamant".
Statutul Elevului il puteti descarca de aici >> https://www.edu.ro/......2016_0.pdf

| Anuket a răspuns:

Da. Știu că ne-au amăgit cu un regulament în care cei majori puteau pleca când doreau, n-a ținut, nici cu buletinul nu lăsa, ne mai întorcea poliția din drum dacă reușeam să plecăm. Și de fumat în afara curții era rău uneori că pândea poliția să dea amenzi, nu conta vârsta.

| An0nim0000 a răspuns:

Ai dreptul! Eu am ieșit din incinta liceului de multe ori trecând pe lângă paznic?‍♀️