| LeonardoSimple9009 a întrebat:

Salut TPU! Am 16 ani si vreau sa merg in vacanta.Totusi, parintii mei nu mai sunt impreuna.Pentru a merge cu mama in strainatate,Polonia de exemplu, stiu ca am nevoie de procura de la tata.
Procura se poate face online?
Procura pe care o folosesc eu la granita trebuie sa fie cea originala sau poate sa fie o copie?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Procura legala se face numai la un cabinet Notarial din tara, in fata unui notar public, semnata de parintele care lipseste iar daca pleci insotit de un tutore legal, procura trebuei semnata de ambii parinti.
Din pacate, nu se pot folosii copii, doar actul in original.
Apoi, procura trebuie sa stea la parintele care te insoteste de-a lungul caaltoriei, nu la tine.

| LeonardoSimple9009 explică (pentru Violleta2022):

Tatal meu incearca sa faca o procura de 12 zile, chiar dureaza atat de mult? Imi poti explica procesul?

| LeonardoSimple9009 explică (pentru LeonardoSimple9009):

Si mi poti spune cam cat dureaza?
Presupunem ca el acum face rost de ea, cat dureaza sa vina din Italia in Romania

| Violleta2022 a răspuns (pentru LeonardoSimple9009):

Procura se face la orice notar public.
Acum nu stiu unde s-a dus el si nu stiu daca nu cumva te minte, minte ori ti-o face pe loc, ori te programeazaa intr-o zi doua, daca in ziua respectiva este aglomerat.
In principiu doreaza 15-20 min fiindca sunt standard, trebuind sa completeze numele si datele lui personale din buletin si evident numele si datele tale personale din buletin.
Deci are nevoie de o copie dupa buletinul tau si buletinul ui in original.

| Vântulalb a răspuns:

Nu! Procura se face la notariat. Cu tata prezent fizic acolo. Iti va trimite procura originala (daca nu locuiti in acelasi oras) prin posta. Numai originalul e valabil. Nici un fel de copie (xerox, fotocopie pe telefon, etc).