| Andrei2008 a întrebat:

Salut,am citit codul munci dar nu am reusit sa ma lamuresc.lucrez ca si merchandiser 8 ore 6 zile pe saptamana am liber doar duminica, cate zile libere ar trebui sa am? pentru zilele de sambata ar trebui sa primesc ceva spor?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru zilele de sambata lucrate ar trebui sa primesti zile libere iar, daca nu exista aceasta posibilitate, sa te plateasca cu un spor la salariu, conform Codului muncii, rep. in 2011, citez:
"ART.122.(1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.
  (2) În aceste condiţii salariatul beneficiază de salariul corespunzător pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
  (3) În perioadele de reducere a activităţii angajatorul are posibilitatea de a acorda zile libere plătite din care pot fi compensate orele suplimentare ce vor fi prestate în următoarele 12 luni.
  ART.123.(1) În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul prevăzut de art. 122 alin. (1) în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
  (2) Sporul pentru munca suplimentară, acordat în condiţiile prevăzute la alin. (1), se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază."

| Andrei2008 explică (pentru Ioandelasal):

In mod normal se lucreaza 40 de ore pe saptamana orice ora peste se considera ore suplimentare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrei2008):

Da, asa este, tot ce este peste 40 de ore sunt ore suplimentare.