| Aoxkajcjw a întrebat:

Salut,eu stau cu bunica mea, nu ne prea intelegem sunt curios are vreo sansa sa ma scoata afara? apartamentul e 50% al ei si restul fetelor (are 2 fete printre care si mama una dintre ele)ma tot ameninta ca ma scoate afara dar eu din cate stiu nu are cum cat timp sunt de acord mama si matusa

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atunci se explica ca bunica are 50% si fetele tot 50%, bineinteles daca au facut procedura succesorala dupa decesul bunicului.
Si in acest caz te poate evacua bunica, daca esti vinovat de violenta domestica, in orice forma, in prima faza solicitand un ordin de protectie, conform L.217/2003.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu poate fi asa cum spui.
Daca apartamentul a fost bun comum al bunicului decedat si bunicii supravietuitoare atunci bunica are 50% proprietate proprie si inca 1/4 din restul de 50% (12, 5%) din partea bunicului, deci in total 62, 5% din apartament iar cele 2 fete au restul de 37, 5% in parti egale, asa ca bunica este proprietara majoritara.
Daca esti major te poate evacua din apartament, mai ales daca esti vinovat de violenta domestica.

| Aoxkajcjw explică (pentru Ioandelasal):

Erau divorțați

| Ioandelasal a răspuns (pentru Aoxkajcjw):

Atunci se explica ca bunica are 50% si fetele tot 50%, bineinteles daca au facut procedura succesorala dupa decesul bunicului.
Si in acest caz te poate evacua bunica, daca esti vinovat de violenta domestica, in orice forma, in prima faza solicitand un ordin de protectie, conform L.217/2003.

Bula
| Bula a răspuns:

Intr-o coprietate, fiecare proprietar are cota proprie din fiecare centimetru patrat (ne fiind facuta iesirea din indiviziune.
In aceasta situatie, fiecare coproprietar poate interzice accesul unei terte persoane.
Ca urmare, incearca sa te pui bine cu ele, sa nu te scoata careva pe strada!

| Simpatic a răspuns:

Sanse are, intrucat in contractul casei ea este unul dintre coproprietari iar tu nu!
E ca si cum un vecin vine la mine acasa si eu nu l-as putea da afara pentru ca am doar 50% din proprietate, cumva in acceptiunea ta ar trebui sa sun cealalta persoana cu 50% si sa-i cer permisiunea? ...iti dai seama ca pot sa-l dau afara fara discutii!
Cam asa sta treaba si in cazul tau.

| anonimg a răspuns:

Dacă ai 18 ani sau mai mult, mergi la primărie și depune o cerere pentru o locuință socială.
Cât despre animalele cu care locuiești în prezent sunt pline pământul de ele și din pricina lor vin tot felul de nenorociri peste pământ; caută pe cât posibil să le eviți.
Tu însă caută pe Dumnezeu, trăiește în ascultare față de El și nu doar că vei găsi un sprijin în El, dar vei vedea minuni în viața ta. Vei putea să fi fericit și plin de nădejde în orice împrejurare.
Lasă-L pe Dumnezeu să te ridice din atmosfera irespirabilă a celor răi de pe pământ, ca să nu ai parte de soarta lor. Căci cei ce fac răul vor fi înviați și tot nu vor scăpa de judecată și de pedeapsă.

| alina2k18 a răspuns:

Cum adica 50% e al fetelor?
Daca bunica si cu bunicul au fost proprietari si bunicul a murit apartamentul e 100% al bunicii tale.
Doar dupa moartea ei fetele vor fi mostenitoare.
Tu in continuare nu ai nici un drept.

| Aoxkajcjw explică (pentru alina2k18):

Erau divorțați bunicii mei