| Ionică a întrebat:

Exista rasism in Romania si in strainatate? Ce masuri de antirasism trebuie sa luam? Multumesc!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Rasismul exista in toata lumea, in mai mica sau mai mare masura.
Intelegere si toleranta.

| JeSa a răspuns:

Aşa e, există peste tot "rasism". Însă, rasismul, ştiu că, a jucat un rol important în străinătate, mai ales în istoria Statelor Unite(şi nu numai...). A fost nevoie de războiul civil, de amendamente constituţionale şi de legislaţie pentru a se desfiinţa "rasismul", bineînţeles susţinut legal, din S. U. A. Contribuţiile relative ale rasei şi ale clasei sociale la discriminare, încă mai joacă un rol. Aşadar, când "condiţiile se îmbunătăţesc", competiţia între diverse grupuri se va reduce şi, o dată cu ea, presupun că va scade şi discriminarea. Pe de altă parte, când condiţiile economice se înrăutăţesc, se va produce - exact - contrariul. Părerea mea că trebuie să se dispună de mai multă "tolerare/îngăduinţă".

| Marcian a răspuns:

Rasismul exista peste tot, in unele locuri mai putin in altele mai mult, si nu se refera doar la rasa ci si la religie, etnie, cultura si chiar si mentalitate.In afara de masurile existente cred ca ar trebui sa avem grija la educatia copiilor si cred ca ar trebui sa fie o dezbatere la televizor intre un rasist si un non-rasist in care sa-si aduca fiecare argumente privind opiniile sale.Trebuie sa conversam, trebuie sa-i facem pe oameni sa si inteleaga legile nu doar sa le respecte.

| Brotacelu a răspuns:

Da, cu ziguranta peste tot in lume exista rasism.
Pai eu as avea metodele mele sa elimin rasa pe care am eu boala.

| madia a răspuns:

Nu.traim intr-o lume ideala.
Normal ca exista rasism, atat in Romania cat si in strainatate. Oamenii diferiti sunt marginalizati. Afro-americanii, cei care nu sunt de aceeasi religie, cei care au alta orientare sexuala.
Noi, romanii ii marginalizam pe rromi. Si asta e rasism.
Ce putem face? Din pacate noi nu putem schimba mentalitatea celor care sunt rasisti.
Au fost diferite campanii dar fara rezultat, zic eu.

| adryanb27 a răspuns:

/da exista/ d si ca masuri antirasism ar fi una: http://www.youtube.com/watch?v=9zMW-NP2Ihs&feature=related

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e in toata lumea rasismul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Eu sint rasist si vreau sa incep cu tine care ai postat o gramada de intrebari doar pentru a te afla in treaba, dar n-am vazut un cuvint scris de tine, ceva din care sa reiasa ca intrebarile si eventual raspunsurile primite, inseamna ceva pentru tine, ca pricepi ceva.
Postezi aiurea, fara sens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Binenteles ca exista rasism peste tot in lume chiar si din partea celor care nu va asteptati si-i credeti discriminati si-i aparati rtea africanilor, care pentru culturavoastra generala va spun ca ei acolo in africa dar si oriunde s-ar afla urasc nu numai pe albii care-i vad dar si celelalte rase (galbenii) si le jefuiesc si-i omoara ca pe niste gunoaie...vai de albul sau asiaticul care punepiciorul in aferica! sper ca ati auzit de marele macel din anii60facut de negri albilor din africa omorindu-i cu tot cu familii si copi mici