| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ieri am fost lovit de o mașină pe trecerea de pietoni, individul nici nu s-a sinchisit să frâneze desi mai mult de 40 nu avea, am ajuns la spital cu 2 plagi destul de urate la cap, am fost cusut si am refuzat internarea, cum pot obtine daune morale mai ales că mi-a distrus o sprînceană?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand faci plangere penala si ca parte vatamata te constitui si parte civila, solicitand daune materiale si morale.
Daca respectivul nu este judecat penal il poti da in judecata pe cale civila, solicitand, la fel, daune materiale si morale, in baza raspunderii delictuale.

| johnnny123 a răspuns:

Tu ai doua plagi urate la cap si refuzi internarea?

In primul rand, este foarte riscant din punct de vedere medical. Poti avea probleme care nu au fost detectate in prima instanta si ar fi fost mult mai bine sa fii tinut sub observatie cel putin cateva zile.

In al doilea rand, cu cat ranile au necesitat mai multe zile de spitalizare, cu atat poti solicita daune mai mari.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru johnnny123):

Se iau in calcul zilele de ingrijiri medicale pe care le precizeaza medicul specialist, nu numai zilele de spitalizare.

| Zuzu1991 a răspuns:

Esti DUS dude
internarea e PRINCIPALUL MOTIV pentru daune morale, mai ales ca se contorizeaza pe zile, acum taci si inghite, ca altceva mai bun nu ai

Răspuns utilizator avertizat