| Lester23 a întrebat:

Salut. Ieri mi-am intocmit o polita RCA pe 12 luni si imediat am iesit cu masina afara. Nici nu ies bine si ma opreste politia intr-o intersectie. Le dau toate actele si dupa ma intreaba daca mi-am platit polita fix cand m-a oprit si logic ca i-am zis ca nu (ii puteam da factura/chitanta sa vada cu era cu 5-10 minute inainte sa ma opreasca. M-a lasat sa plec dar intrebarea mea daca o sa-mi vina ceva acasa, nu stiu… Multumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui detalii privind situatia in care erai si nici daca aveai asigurare RCA si daca aveai cand expira valabilitatea acesteia.
Conform L.132/2017, citez:
"ART. 5. Încheierea contractului RCA
  (8) Răspunderea asigurătorului RCA începe:
  a) din ziua următoare celei în care expiră valabilitatea contractului RCA anterior, pentru asiguratul care îşi îndeplineşte obligaţia încheierii asigurării cel mai târziu în ultima zi de valabilitate a acesteia;
  b) din ziua următoare celei în care s-a încheiat contractul RCA, pentru persoanele care nu aveau o asigurare RCA valabilă la momentul încheierii noii asigurări;
  c) din momentul eliberării contractului de asigurare, dar nu mai devreme de data intrării în vigoare a autorizaţiei provizorii de circulaţie sau a înmatriculării/înregistrării vehiculului, pentru vehiculele comercializate care urmează să fie înmatriculate/înregistrate."
In mod normal si legal ar fi trebuit sa te amendeze pentru lipsa RCA si sa-ti retina certificatul de inmatriculare pana prezentai asigurarea.
Probabil nu erau interesati sau nu cunosteau bine legea. De asemenea este posibil, daca ti-au luat datele, sa iti trimita procesul-verbal de contraventie la domiciliu.

| Simpatic a răspuns:

Pai in cazul constatarii lipsei RCA-ului, valabil, nu se face proces verbal pentru sanctionare intrucat aceasta este o contraventie? Pai in acest caz nu ti-ar fi dat sa semnezi acel proces verbal?
Nu am intampinat aceasta problema pana acum dar acest politist nu a procedat corect, fie nu a cautat in baza de date RCA-ul tau sa vada daca exista sau nu, eu stiu ca consecintele condusului fara asigurare obligatorie pot include sanctiune contraventionala si chiar retinerea talonului si a placutelor de inmatriculare.
Faptul ca politistul te-a lasat sa pleci asa a gresit, puteai fi un personaj rau.
Spre norocul tau insa ai scapat.
Data viitoare mare atentie cand intra polita RCA in vigoare, caci nici rovinieta pe care o cumperi acum din benzinarie nu isi face "efectul" chiar in 10-15 minute happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te-a lăsat să pleci fără un proces verbal, nu o să vină nimic acasă.

| Frank51 a răspuns:

Ieri ți-ai întocmit și a fost valabilă de ieri?

| goguPatent a răspuns:

Efectiv cred ca i-a fost lene sa verifice.