Întrebare recomandată | rDaniel a întrebat:

Salut..Ieri mi-am pierdut telefon Samsung Galaxy mini. Am tot sunat si mi-o raspuns un om si mi-a spus ca nu mi-l mai da.Cum as putea sa blochez telefonul sau ce sa fac ca sa nu il poate folosi?
AM cutia si actele de la telefon
Va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| BountyWG a răspuns:

Salut! Imi pare rau ca ti-ai pierdut telefonul. Uite cateva sfaturi: 1. Suna la Politie.2.Du-te la reteaua de telefonie unde esti tu si intreaba cum il poti recupera. Sper ca ti-am fost de mare ajutor si sper sa iti gasesti telefonul.Primesti nota 10 la intrebare. PA

11 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEGEABA suni sau mergi la Poliţie că NU-i interesează localizarea unui telefon pierdut!

La fel, DEGEABA mergi la operatorul de telefonie şi declari pierdut acel telefon, NU vor încerca să-l depisteze prin GPS ( chiar dacă are )...

Singurul lucru care-l poţi face este să vorbeşti cu cei de la Relaţii clienţi să BLOCHEZE numărul de telefon/cartela respectivă!

În acest fel, respectiva persoană NU va mai putea folosi cartela/nr de telefon, dar va putea folosi telefonul liniştit ( dacă pune o altă cartelă )...

Toate cele bune.

| rDaniel explică (pentru bursuc001):

Am vorbit cu ce-i de la Orange si mi-au spus ca ei nu pot sa blocheze telefonul doar ce-i de la Samsung.
Asa ca o sa sun la cei de la Samsung si o sa vorbesc cu ei.

| bursuc001 a răspuns (pentru rDaniel):

Cei de la Orange pot bloca NUMĂRUL tău de telefon, NU telefonul în sine!

Cel care are telefonul tău poate să-l folosească, dar trebuie să introducă altă cartelă...

Cu cei de la Samsung NU ai nici o şansă!

O seară frumoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Suni la politie.
Ti-l va localiza, deoarece telefoanele au gps in caz de pierdut, furat.
Te pup!

| rDaniel explică (pentru anonim_4396):

Politia a spus ca numa in cazur extreme sau pentru probleme foarte importante il localizeaza

| davidtm a răspuns:

1.du-te la politie cu factura, si cutia sa vada codul IMEI, cred ca dupa acel cod ti-l poate localiza

| alexx102428 a răspuns:

Cea mai buna varianta e sa suni repede la politie ala iti poate incarca cu multi banii si platesti din buzunarul tau

| vladut91 a răspuns:

1 Suni la politie
2 Daca ai jipies pe telefon (in cazul daca ai 18 ani ) si ala era mic cand il vezi il prinzi si il arzi bine de tot

| blackworld a răspuns:

Daca esti pe Orange te poti duce la ei sa le zici si ei te ajuta sigur. funda? :*

| alexxp26 a răspuns:

Suna la politie

| Maria0916 a răspuns:

Du-te la politie, nu bloca nimic.til localizeaza deoarece telefoanelede genu au gps pentru. a putea fi gasite daca sunt pierdute si furate.