| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate explica cineva care este situatia Romaniei, politic vorbind, la momentul actual?
Romania va evolua vreodata?
Cer raspunsuri simple, din punctul vostru de vedere.

Răspuns Câştigător
| alex495 a răspuns:

In momentul de fata suntem la marginea prapastiei din pricina domnilor din PSD, care nu stiu daca stiti dar multi sunt atei, acea biblie pe care au tupeul sa se jure e ca si cum ne ar scuipa intre ochi. Mai avem o speranta in influenta americanilor de al aresta o data pe maestrul papusar dragnea, toate legile care le lanseaza ei acum sunt doar,, sa l scoata pe el din *****". A avut niste consilieri buni care i au zis,,, ba cu tinerii si oamenii pana in 60 de ani nu avem sanse si s au orientat spre a doua majoritate din populatie dupa copii sub 18 ani care nu au drept de vot, pensionarii. Sunt usor de influentat si e de ajuns sa le arunce putin malai la pensie ca e raiul pe pamant. Ei nu inteleg ca pentru suta aia de lei in plus la pensie ei taie de pe alta parte sau scumpesc taxele si pana la urma 100 de lei aia nici nu se simt. Noi acum mai avem o sansa, chiar si protv ul a scapat o" acum cateva zile la stiri cand numai stiu exact cine prezenta stirile a spus ca noi ne apropiem incetisor de tari mult sub noi precum Albania, Macedonia unde nu prea exista legi, sau cel putin nu sunt aplicate. Sansa noastra e cat mai repede posibil vestul sa puna presiune pe justitie si sa l bage la zdup odata naibii pe dragnea si la alegerile prezidentiale sa nu iasa tot PSD.
Sau mai avem varianta care este putin probabila, sa se iasa iar in strada si sa se ceara demisia guvernului si arestarea celor implicati in manareala asta cu legile justitiei si sa vina cineva care cel putin daca nu sa o ducem mai bine, macar sa schimbe la loc cum eram acum un an pana sa vina la putere sleahta PSD

| anonim_4396 explică (pentru alex495):

Nu stiu cum sa-ti spun, dar oamenii pana-n 60 de ani au votat majoritar, nu pensionarii. Singurul om care poate trimite PSD in opozitie e Tariceanu in alianta cu Hunor, lasa prostiile cu strada si vestul. Am mai asteptat noi odata sa vina americanii. laughing)

| alex495 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tariceanu e mana in mana cu Dragnea deci RIP... Amandoi sunt pe cale sa fie arestati... Pensionarii au votat cu psd si multi dintre pers sub 60 de ani care puteau salva tara nu s au dus la vot. Si legat de americani am spus,, putin probabila", numai o sa iasa nimeni in strada cum au fost atunci la ordonata 13, oamenii si au dat seama ca numai are niciun rost si o sa iasa maxim 50 de mii de persoane poate in februarie cand baga legea cu probele de pe camerele de filmat. Ar mai fi o solutie putin sf, americanii sa l asasineze pe dragnea si nimeni fara sa si dea seama tot guvernul sa fie schimbat, de preferat cu pnl sau cu independenti rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru alex495):

Cand te trezesti din vis imi dai un mesaj, ok?

| alex495 a răspuns (pentru anonim_4396):

Glumeam, evident ca ei foarte probabil o sa scape si urmatorii 5 ani cel putin o sa fim la pamant

| anonim_4396 explică (pentru alex495):

Si sa-ti mai amintesc o data: NU pensionarii au fost majoritari la vot.

| alex495 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai probe? Eu am de exemplu ca au fost mai multi decat tinerii, diaspora si cei care nu au inca 60 de ani care au fost la vot. Ca o r fi fost pe hartie si ei sunt oale si ulcele sau ca a venit cineva cu masina la ei acasa sa voteze asta nu stiu, las la indemana celorlalti sa si spuna parerea. Nu neg ca nu o r fi fost si pana in 60 de ani care au votat cu psd, dar de la pensionari le au venit voturile, toata lumea stie asta

| anonim_4396 explică (pentru alex495):

Https://pressone.ro/......64-de-ani/

Te poti uita si pe site-ul BEC. Sunt 1 milion de votanti in plus la categoria 45-64 decat la prima. PSD a luat 3, 2 milioane de voturi, aproape dublu fata de totalul votantilor de peste 65 de ani. (si evident nu toti au votat PSD)

| alex495 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai idee cine controleaza acest site? SUnt 200 si de oameni in PSD, care au prieteni, rude, nu stiu, zic si eu

| anonim_4396 explică (pentru alex495):

Prin raspunsul asta mi-ai demonstrat ca nu avem ce discuta, esti blocat pe o idee absurda si nici cea mai clara explicatie nu te poate lumina. Deci Biroul Electoral Central e controlat de PSD.

| alex495 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine e la putere implicit poate controla ilegal organele statutui, asa e in Ro,,, capul lasat, sabia nu taie". in genul eu fac un site si bag ce abureala vrei tu, dar castig si eu un banut, sau nu ma dai afara.

| anonim_4396 explică (pentru alex495):

Realizezi ce spui? Sincer, cum dracului poate fi BEC controlat politic?laughing)

| alex495 a răspuns (pentru anonim_4396):

Suntem in Romania, si tu poti fi controlat si nu trebuie sa vina nimeni peste tine acasa, vreo 2-3 site uri din astea si esti caput

| anonim_4396 explică (pentru alex495):

Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) este o instituție administrativă autonomă cu personalitate juridică și cu competență generală în materie electorală, care are misiunea de a asigura organizarea și desfășurarea alegerilor și a referendumurilor în România, precum și finanțarea partidelor politice și a campaniilor electorale, cu respectarea Constituției, a legii și a standardelor internaționale și europene în materie.[1]

Incearca sa gandesti inainte sa mai raspunzi.

| alex495 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dragnea la alegeri cand a aranjat sa fie cate o sectie de vot pe regiune si stateau la cozi romanii cu orele ca asa a vrut in diaspora a fost tot autonoma nu? Ma omule, astia isi pun rude acolo in functii, fini, nasi, cumetri etc nu trebuie sa fie o lege, e legea,, hotiei" si pana se prind autoritatile ei deja isi indeplinesc scopu din pacate

| anonim_4396 explică (pentru alex495):

Cum a putut aranja Dragnea alegerile cand acestea sunt organizare de guvern, iar guvernul era cel tehnocrat?

| anonim_4396 explică (pentru alex495):

Scuze, gresesc, cum putea aranja Dragnea alegerile in 2014 cand nu era nici membru in guvern, nici preseidntele partidului?

| alex495 a răspuns (pentru anonim_4396):

Numai retin ce era el dar are si dosar in curs, a favorizat limitarea populatiei la dreptul de a vota din diaspora. A vazut ca Ponta o ia in jos in sondaje si in ziua cu votarea dupa ce ca stateau mii de oameni la coada la vot ca sa schimbe ceva in tara asta mai dadea si ordin sa se inchida urnele cu juma de ora mai repede

| anonim_4396 explică (pentru alex495):

Il confunzi cu Melescanu.

35 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauta filmul "Ferma Animalelor" si uita-te foarte atent!
Daca te uiti de cateva ori, vei gasi si raspunsurile la intrebarea ta...

| RAY a răspuns:

O colonie si atat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Va evolua cand va avea un electorat educat.

| BuLaNNNeL a răspuns:

20 ianuarie 2018, ia-ti prietenii, rudele, familia si iesiti in strada. Cu cât suntem mai multi cu atat mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vrei un raspuns simplu, pune o intrebare simpla. Asta e foarte ambigua.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu inteleg, de ce nu este simpla?
Vreau sa stiu din punctul vostru de vedere cum vedeti tara asta, de ce se fura atat si din cauza cui suntem asa.

| alex495 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Suntem din cauza ca ei in 89 au crezut ca au starpit comunismul, insa lachei sau chiar si fosti securisti inca sunt in parlament si fac legea

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Daca ai vrut sa auzi un punct de vedere in genul aceluia care a primit funda, e trist.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Am votat cantitatea, un punctul lui de evedere mi-a conveni mai mult, dar nu funda conteaza, conteaza argumentul.

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Basmele alea sunt argumente? Aici voiam sa ajung.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Oamenii au gandiri diferite, decizia a fost a mea.
Daca tot doresti sa iti sustii ideea, poti concepe o noua intrebare in care tu ceri pareri despre situatia României, săracii Românii.

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Nu ma intereseaza funda, daca tu asta ai inteles. Problema e daca tu chiar ai apreciat si luat de bun ce a spus elhappy

| Raducons a răspuns:

Romania va evolua in timp, cel putin asa sper, numai ca trebuie sa evolueze toate zonele tarii nu numai marile orase si imprejurimile lor.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Raducons):

Ma bucur ca inca exista oameni care spera in Romania.

| IIIshaneIII a răspuns:

Eu cred ca am belit pu.la mai pe romaneste, lumea iese in strada si face proteste pasnice, pe cei de la conducere ai doare in pu.la,deci nimic nou sub soare si cred ca asa va ramane, asta daca nu vor intelege oamenii, armata, politia etc. ca a venit timpul sa curete gunoiul.

| Alfred0703 a răspuns:

Ce s-a zis despre Titanic? Ca nici "dumnezeu" nu o poate scufunda. And yet, here we are...

| AllexxGrigoras a răspuns:

Din punctul meu de vedere cred ca Romania nu va mai evolua niciodata deoarece coruptia a atins standarde foarte inalte, si lacomia dupa bani face ca toti sa se cumpere. Cred ca tara va merge din rau in mai rau.