| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva va rog ce conditii trebuiesc indeplinite pentru a candida la primaria unui oras?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| elenahd a răspuns:

Aceasta este versiunea html a fişierului http://www4.pmb.ro/......RILOR.pdf.
G o o g l e generează automat versiuni html ale documentelor căutate pe Web.
Page 1
CONDITIILE GENERALE
PENTRU DEPUNEREA CANDIDATURILOR PENTRU
FUNCTIA DE
PRIMAR GENERAL AL MUNICIPIULUI BUCURESTI
1. Cetatenii cu drept de vot care au implinit varsta de 23 de ani pana
in ziua alegerilor inclusiv, daca nu le este interzisa asocierea in
partide politice potrivit art. 40 alin. 3 din Constitutia Romaniei
(judecatorii Curtii Constitutionale, avocatii poporului, magistratii,
membrii activi ai armatei, politistii si alte categorii de functionari
publici stabilite prin lege organica).
2. Numai persoanele cu domiciliul pe teritoriul unitatii administrativ
teritoriale in care urmeaza sa fie alese- DOMICILIUL IN
BUCURESTI.
Domiciliul- conform art. 25 din legea nr105/1996-adresa din
localitatea unde isi au locuinta statornica.
3. Nu pot fi alesi :
a) cetatenii care fac parte din categoriile prevazute la
art. 40 alin. 3 din Constitutia Romaniei;
b) -debilii sau alienatii mintal, pusi sub interdictie
- persoanele lipsite de drepturile electorale, pe durata
stabilita prin hotarare judecatoreasca definitiva
Nu pot candida persoanele care la data depunerii candidaturii
nu indeplinesc conditiile legale pentru a fi alese. Candidaturile acestor
persoane se resping de catre Biroul Electoral de Circumscriptie.
Candidatii pot renunta la candidatura pana la data tiparirii
buletinelor de vot. In acest scop, acestia depun la Biroul Electoral de
Circumscriptie o declaratie de renuntare scrisa, semnata si datata de
cel in cauza.
Page 2
ACTELE NECESARE IN VEDEREA DEPUNERII
CANDIDATURILOR PENTRU FUNCTIA DE
PRIMAR GENERAL AL MUNICIPIULUI BUCURESTI
Pentru candidatii propusi de partidele politice, aliantele politice,
aliante electorale sau organizatiile cetatenilor apartinand minoritatilor
nationale:
1. Propunerea de candidat se face in scris, in 4 exemplare, de
catre partidele politice, aliantele politice, aliante electorale
sau organizatiile cetatenilor apartinand minoritatilor
nationale sub semnatura conducerii organizatiei
Municipiului Bucuresti
2. Declaratia de acceptare a candidaturii care trebuie sa
contina:
-nume, prenume, domiciliul, profesia, ocupatia, apartenenta
politica a candidatului, partidul politic care a propus
candidatura, consimtamantul expres al acestuia de a
candida pentru aceasta functie, precizarea ca intruneste
conditiile legale pentru a candida
3. Declaratia de avere - art. 6š din Legea nr. 115/1996 anexa I
4. Declaratia privind apartenenta sau neapartenenta, ca agent
sau colaborator al organelor de securitate, ca politie politica
– art. 3 alin. 1 si alin. 2 raportat la art. 2 lit. e din Legea
nr. 187/1999
5. Copie act de identitate
Page 3
ACTELE NECESARE IN VEDEREA DEPUNERII
CANDIDATURILOR PENTRU FUNCTIA DE
PRIMAR GENERAL AL MUNICIPIULUI BUCURESTI
PENTRU CANDIDATII INDEPENDENTI :
1.Propunerea de candidat in baza listei de sustinatori.
Lista de sustinatori trebuie sa cuprinda minimum 2% din numarul
total de alegatori inscrisi in listele electorale permanente, adica cel putin
35. 251 de semnaturi-art. 44 alin. 2 din Legea nr. 67/2004
Lista de sustinatori va cuprinde: data alegerilor, nume, prenume
candidat, functia pentru care candideaza, nume si prenume sustinator, data
nasterii, adresa, denumirea, seria si numarul actului de identitate,
semnatura acestuia, precum si numele persoanei care a intocmit
lista.Persoana care a intocmit lsta este obligata ca, impreuna cu aceasta, sa
depuna o declaratie pe propria raspundere prin care sa ateste veridicitatea
semnaturii sustinatorilor.
Lista sustinatorilor constituie un act public, cu toate consecintele
prevazute de lege. Sustinatorii pot fi numai cetateni cu drept de vot. Un
sustinator poate sprijini cate un singur candidat la functia de Primar
General al Municipiului Bucuresti. Adeziunile sustinatorilor se dau pe
propria lor raspundere.
2.Declaratia de acceptare a candidaturii data in conditiile art. 41 alin.
4 si 5 din Legea nr. 67/2004, insotind lista de sustinatori
3. Declaratia de avere - art. 6š din Legea nr. 115/1996 anexa I
4.Declaratia privind apartenenta sau neapartenenta, ca agent sau
colaborator al organelor de securitate, ca politie politica – art. 3 alin. 1 si
alin. 2 raportat la art. 2 lit. e din Legea nr. 187/1999
5. Copie act de identitate

2 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Te rog trimite-mi privat o adresa de mail si iti trimit fisierul cu toate informatiile. Aici nu il pot atasa.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Am incercat si am reusit:
CONDITIILE GENERALE
PENTRU DEPUNEREA CANDIDATURILOR PENTRU
FUNCTIA DE
PRIMAR GENERAL AL MUNICIPIULUI BUCURESTI
1. Cetatenii cu drept de vot care au implinit varsta de 23 de ani pana in ziua alegerilor inclusiv, daca nu le este interzisa asocierea in partide politice potrivit art. 40 alin. 3 din Constitutia Romaniei (judecatorii Curtii Constitutionale, avocatii poporului, magistratii, membrii activi ai armatei, politistii si alte categorii de functionari publici stabilite prin lege organica).
2. Numai persoanele cu domiciliul pe teritoriul unitatii administrativ teritoriale in care urmeaza sa fie alese- DOMICILIUL IN BUCURESTI.
Domiciliul- conform art. 25 din legea nr105/1996-adresa din localitatea unde isi au locuinta statornica.
3. Nu pot fi alesi :
a) cetatenii care fac parte din categoriile prevazute la art. 40 alin. 3 din Constitutia Romaniei;
b) -debilii sau alienatii mintal, pusi sub interdictie - persoanele lipsite de drepturile electorale, pe durata stabilita prin hotarare judecatoreasca definitiva
Nu pot candida persoanele care la data depunerii candidaturii nu indeplinesc conditiile legale pentru a fi alese. Candidaturile acestor persoane se resping de catre Biroul Electoral de Circumscriptie.
Candidatii pot renunta la candidatura pana la data tiparirii buletinelor de vot. In acest scop, acestia depun la Biroul Electoral de Circumscriptie o declaratie de renuntare scrisa, semnata si datata de cel in cauza.

ACTELE NECESARE IN VEDEREA DEPUNERII
CANDIDATURILOR PENTRU FUNCTIA DE
PRIMAR GENERAL AL MUNICIPIULUI BUCURESTI
Pentru candidatii propusi de partidele politice, aliantele politice, aliante electorale sau organizatiile cetatenilor apartinand minoritatilor nationale:
1. Propunerea de candidat se face in scris, in 4 exemplare, de catre partidele politice, aliantele politice, aliante electorale sau organizatiile cetatenilor apartinand minoritatilor nationale sub semnatura conducerii organizatiei Municipiului Bucuresti
2. Declaratia de acceptare a candidaturii care trebuie sa contina:
-nume, prenume, domiciliul, profesia, ocupatia, apartenenta politica a candidatului, partidul politic care a propus candidatura, consimtamantul expres al acestuia de a candida pentru aceasta functie, precizarea ca intruneste conditiile legale pentru a candida
3. Declaratia de avere - art. 6¹ din Legea nr. 1 15/1996 anexa I
4. Declaratia privind apartenenta sau neapartenenta, ca agent sau colaborator al organelor de securitate, ca politie politica – art. 3 alin. 1 si alin. 2 raportat la art. 2 lit. e din Legea nr. 1 87/1999
5. Copie act de identitate

ACTELE NECESARE IN VEDEREA DEPUNERII
CANDIDATURILOR PENTRU FUNCTIA DE
PRIMAR GENERAL AL MUNICIPIULUI BUCURESTI
PENTRU CANDIDATII INDEPENDENTI :
1. Propunerea de candidat in baza listei de sustinatori.
Lista de sustinatori trebuie sa cuprinda minimum 2% din numarul total de alegatori inscrisi in listele electorale permanente, adica cel putin 35. 251 de semnaturi-art. 44 alin. 2 din Legea nr. 67/2004
Lista de sustinatori va cuprinde: data alegerilor, nume, prenume candidat, functia pentru care candideaza, nume si prenume sustinator, data nasterii, adresa, denumirea, seria si numarul actului de identitate, semnatura acestuia, precum si numele persoanei care a intocmit lista.Persoana care a intocmit lsta este obligata ca, impreuna cu aceasta, sa depuna o declaratie pe propria raspundere prin care sa ateste veridicitatea semnaturii sustinatorilor.
Lista sustinatorilor constituie un act public, cu toate consecintele prevazute de lege. Sustinatorii pot fi numai cetateni cu drept de vot. Un sustinator poate sprijini cate un singur candidat la functia de Primar General al Municipiului Bucuresti. Adeziunile sustinatorilor se dau pe propria lor raspundere.
2.Declaratia de acceptare a candidaturii data in conditiile art. 41 alin. 4 si 5 din Legea nr. 67/2004, insotind lista de sustinatori
3. Declaratia de avere - art. 6¹ din Legea nr. 115/1996 anexa I
4.Declaratia privind apartenenta sau neapartenenta, ca agent sau colaborator al organelor de securitate, ca politie politica – art. 3 alin. 1 si alin. 2 raportat la art. 2 lit. e din Legea nr. 187/1999
5. Copie act de identitate