| Ayazicfrate822 a întrebat:

Salut imi puteti spune care e diferenta dintre BSIJ si SIAS/SAS? Au misiuni diferite? Cu ce se ocupa BSIJ diferit de SIAS?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii se ocupă cu ce nu pot face jandarmii normali și ceilalți se ocupă cu ce nu pot face polițiștii normali.

5 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

Sunt mai competenți decât poliția obișnuită

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai simplu ca să se înțeleagă
- jandarmeria nu poate face ceva ce doar BSIJ poate face, adică să tragă în populația civilă
- nici cei de la SIAS sau poliția sau cei de la SRI sau armata nu pot face asta.
Deci BSIJ sunt cam la fel cum erau Trupele de Securitate de pe vremea comunismului și intervin extrem de rar pe străzi și numai în cazuri extreme.

| Ayazicfrate822 explică (pentru anonim_4396):

Deci daca cineva e inarmat si vrea sa te impuste nu poti sa ii impusti? Decat cei de la BSIJ? Ce penibil... Nu ma refer la populatia civila sa aiba arme ma refer la SIAS de a avea dreptul asta de asemenea

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ayazicfrate822):

Nu ai înțeles - când unii vor să dea foc undeva doar unii au îndreptate spre ăia arme automate cu muniție de război.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ayazicfrate822):

De uzul de armă se poate folosi oricine care are armă în dotare cum scrie aici.

https://lege5.ro/......ge-17-1996

Este total diferit ce ai înțeles tu.