| IceCream5 a întrebat:

Salut.In curand voi face 16 ani.Am un scuter si as vrea sa dau atestat pentru.a putea conduce fara teama ca voi lua amenda.Stie cineva cat costa/ce anume trebuie cand ma prezint? Multumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

S-a dus de mult atestatul, acum trebuie sa faci scoala de conducere si sa dai testele teoretic si practic(in poligon) pentru permisul de categorie AM.

| mgtow a răspuns:

Vei incepe cu categoria AM care se scoate la 16 ani. Atestat nu mai exista, vei avea permis de conducere.
Ca urmare, începând de sâmbătă, persoanele care nu deţin permise de conducere din nicio categorie nu vor mai putea conduce mopede, scutere, ATV-uri şi alte autovehicule dotate cu motoare de capacitate mică a căror viteză nu depăşeşte 45 de kilometri pe oră, iar capacitatea cilindrică nu este mai mare de 50 de centimetri cubi, decât după ce susţin un examen teoretic şi unul practic pentru obţinerea permiselor din categoria "AM" "A1" şi "B1".

Examenul pentru obţinerea permiselor de categorie "AM", "A1" şi "B1" poate fi susţinut, conform legii, începând cu împlinirea vârstei de 16 ani. Proba practică în acest caz constă într-un test de îndemânare susţinut în poligon.

În acelaşi timp, o altă modificare adusă legii este legată de valabilitatea permiselor de conducere. Astfel, noile permise vor fi valabile zece ani în cazul şoferilor amatori, la fel ca şi până acum, şi cinci ani în cazul profesioniştilor, perioada în cazul acestora fiind redusă la jumătate.
Pretul incepe de la 400 lei. Unele scoli au cabinet medical si psihologic inclus fara sa platesti separat reviziile respective, mai trebuie sa faci asigurare la moped, te consulti cu companiile de asigurare la pret.