| Iambadboy a întrebat:

In data de 15.12. 2020, circulam cu mașina alături de niște prieteni. Datorită poleiului, mașina a fugit de spate, eu fiind începător, am pus frână, și am intrat intr-o țeava cu mașina. Nimeni nu a pățit nimic, însă un prieten de al meu, a fugit la spital, și a declarat ca a fost cu mine in mașină, și ca are nevoie de îngrijiri medicale(avea o zgârietură la arcada a doua zi) drept urmare, cei de la poliție mi-au reținut permisul, dându-mi dovada cu drept de circulație 15 zile, cu drept de prelungire. Acum întrebarea mea este, când mi se suspenda dreptul de a conduce? Am înțeles ca după clasarea dosarului, după ce îmi expira dovada(cele 15 zile) și nu o mai prelungesc, se suspenda de atunci sau, chiar dacă nu iau alta dovada, se suspenda când se clasează dosarul? Mulțumesc frumos, și sper ca am fost înțeles.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o problema, suspendarea poate incepe abia dupa lamurirea dosarului penal si sanctionarea faptei tale drept contraventie, atunci se va stabili si suspendarea dreptului de a conduce, conform alin.3 din prevederea citata.
Asa fiind nu incepe sa curga perioada de suspendare de la data predarii dovezii sau cand aceasta expira.
De altfel poti solicita restituirea permisului de conducere pana la lamurirea dosarului penal.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr.195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
ART. 103
(1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule şi tractoare agricole sau forestiere se dispune:
d)pentru o perioadă de 90 de zile în cazul accidentului de circulaţie din care a rezultat decesul sau vătămarea corporală a unei persoane dacă a fost încălcată o regulă de circulaţie pentru care prezenta ordonanţă de urgenţă prevede suspendarea exercitării dreptului de a conduce şi instanţa de judecată sau procurorul a dispus clasarea în condiţiile art. 16 alin. (1) lit. b), e) şi g) din Codul de procedură penală, renunţarea la urmărirea penală, renunţarea la aplicarea pedepsei sau amânarea aplicării pedepsei dacă nu a fost dispusă obligaţia prevăzută la art. 85 alin. (2) lit. g) din Codul penal ori încetarea procesului penal în condiţiile art. 16 alin. (1) lit. e) şi g) din Codul de procedură penală;
(2)În cazul în care conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai săvârşeşte, într-un interval de două luni de la data restituirii permisului de conducere, din nou o nouă faptă prevăzută la art. 100 alin. (3), art. 101 alin. (3) şi art. 102 alin. (3), perioada de suspendare se majorează cu încă 30 de zile.
(3) În cazurile prevăzute la alin. (1) şi (2) hotărârea de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se comunică titularului de către serviciul poliţiei rutiere, care are în evidenţă contravenientul, în termen de 10 zile de la data constatării ultimei contravenţii.
(6)În cazurile prevăzute la alin. (1), contravenientul este obligat să se prezinte la unitatea de poliţie pe raza căreia domiciliază sau îşi are reşedinţa în sensul art. 23^1 alin. (2) ori, după caz, locuieşte, în situaţia persoanelor aflate la studii în România, în termen de 5 zile de la primirea înştiinţării scrise, pentru a preda permisul de conducere."
Dreptul de a conduce ti se suspenda incepand cu data predarii permisului de conducere, dupa primirea instiintarii scrise de la politie.

| Iambadboy explică (pentru Ioandelasal):

Permisul l-am predat imediat cum s-a întâmplat accidentul, însă am dovada cu drept de circulație 15 zile. De aceea întrebam, după ce îmi expira dovada și eu nu mai iau alta, mi se suspenda dreptul de a conduce?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Iambadboy):

Este o problema, suspendarea poate incepe abia dupa lamurirea dosarului penal si sanctionarea faptei tale drept contraventie, atunci se va stabili si suspendarea dreptului de a conduce, conform alin.3 din prevederea citata.
Asa fiind nu incepe sa curga perioada de suspendare de la data predarii dovezii sau cand aceasta expira.
De altfel poti solicita restituirea permisului de conducere pana la lamurirea dosarului penal.