| anonim_4396 a întrebat:

In luna Decembrie m-a oprit poliția și mi-a luat permisul pe 3 luni pentru alcool. Aveam sub 0, 20. As vrea să știu dacă la finalul celor trei luni primesc permisul acasă sau trebuie eu să merg să îl iau.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui tu sa mergi si sa soliciti restituirea permisului, dupa implinirea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce.
Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART. 219. (1) Restituirea permisului de conducere se dispune de către seful serviciului politiei rutiere care îl are în evidenta, la cererea titularului, în urmatoarele cazuri:
b) la expirarea termenului de suspendare, când sancţiunea a fost aplicata ca urmare a savarsirii unei contraventii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, după caz, a fost majorata cu 30 de zile, dacă titularul a promovat testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;"

| Aaaaaazzzz a răspuns (pentru Ioandelasal):

Are ceva dacă întârzii o luna doua după expirarea celor 90 de zile?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Aaaaaazzzz):

Nu este nimic, doar ca nu vei putea circula cu masina, te amendeaza daca nu ai permisul de conducere asupra ta.

| Aaaaaazzzz a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dacă circul cu mașina după cele 90 de zile și permisul nu îl am luat iau amenda sau dosar penal? Mulțumesc pentru răspunsuri!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Aaaaaazzzz):

Dupa expirarea termenului de suspendare poti fi amendat doar pentru ca nu prezinti permisul, bineinteles daca nu faci si alte contraventii sau infractiuni.

5 răspunsuri:
| CriisTiina12 a răspuns:

Trebuie sa te duci tu sa-l iei