| andrey0232 a întrebat:

In pauza dintre ore un coleg mi-a luat ghiozdanul in care se afla si telefonul meu si l-a aruncat pe motiv ca el ar vrea sa stea acolo. Drept urmare, telefonul meu s-a facut varza(geam + display spart). Ce as putea face? El a refuzat sa-mi acopere macar jumatate din pretul de reparatie.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-are nici o aparare! Nu avea voie sa dea cu ghiozdanul, sa puna mana pe el. Daca aveai oua in ghiozdan, daca aveai un borcan cu miere. Tu poti fi pedepsit ca n-ai predat telefonul, el trebuie sa plateasca reparatia. Scurt si la obiect! Uita-te ce spune si Ioandelasal. Este un jurist bun si amandoi suntem la anii senectutii. Am vazut si am auzit multe. Fa asa cum iti spunem!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Spune parintilor si dirigintelui ce s-a intamplat.
Daca nu se rezolva asa si ai martori poti sa-l dai in judecata si sa soliciti suma necesara reparatiei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi cu parintii la parintii lui! Daca nu, roaga-l pe diriginte. De ce sa acopere jumatate? Trebuie sa plateasca tot!

| andrey0232 explică (pentru Salontanul):

Singura lui aparare ar fi ca nu am voie sa l utilizez in timpul orelor( nu l am utilizat, era in ghiozdan) si ca se depoziteaza intr o cutie la inceputul orelor (dar eu il aveam in ghiozdan inchis) deci e cam acelasi lucru.

| Salontanul a răspuns (pentru andrey0232):

N-are nici o aparare! Nu avea voie sa dea cu ghiozdanul, sa puna mana pe el. Daca aveai oua in ghiozdan, daca aveai un borcan cu miere. Tu poti fi pedepsit ca n-ai predat telefonul, el trebuie sa plateasca reparatia. Scurt si la obiect! Uita-te ce spune si Ioandelasal. Este un jurist bun si amandoi suntem la anii senectutii. Am vazut si am auzit multe. Fa asa cum iti spunem!

| Alecsa1608 a răspuns:

Incearca sa vorbești cu dirigintele sau diriginta dacă el chiar nu accepta alta soluție